Tarihte ilk kez Mars’tan canlı yayın yapıldı!

featured


Tarihte ilk kez Mars’tan canlı yayın yapıldı!

Avrupa Uzay Ajansı ESA, Mars yörüngesine gönderdiği Mars Express uydusunun 20. Yaş gününü oradan yaptığı bir canlı yayınla kutladı. Uydudan her 50 sn.de bir gönderilen yeni resimleri bu canlı yayında paylaşıldı.

Uzay aracı tarafından toplanan gözlemlerin ve verilerin çoğu, Dünya’daki bir yer istasyonu anteniyle doğrudan temas halinde olmadıkları dönemlerde alınır. Ya geometri nedeniyle Güneş’in veya Mars’ın diğer tarafında olması ya da uzay aracının anteni bilim verilerini toplarken Dünya’dan uzağa bakarken alındığı için bunlar bize geç gelir. Veriler uyduda saklanır ve birkaç saat hatta gün sonra, uzay aracı yerle tekrar temasa geçtiğinde bize gönderilir. Çoğu uzay görevi için bu teknik yeterli. Kimsenin acelesi yok. Bilim insanları daha sonra yıllarca gelen o verileri inceleyerek Evren hakkında yeni sırlar keşfederler. O yüzden genellikle uzaydan canlı yayın yapmaya gerek kalmaz.

Aslına bakarsanız uzaydan canlı yayın istisnadır. Geçenlerde NASA’nın DART görevinde uzay aracının asteroide çarptırılmasını izlemiştik birlikte. Yine LCROSS görevinde de canlı yayın yapılmıştı. Bizden daha yaşlı ve şanslı olanlar Apollo görevlerinde Ay’a inişi canlı izlediler. Bu görevlerin tümü evimize oldukça yakındı ve daha uzaktaki diğerleri de, neredeyse gerçek zamanlı olarak belki bir veya iki görüntü gönderebildi. Derin uzaydan uzun bir canlı yayın söz konusu olamamıştı. Ta ki bugüne kadar.
Bugünkü canlı yayın Mars’tan yapılan ilk deneme oldu. Görüntülerin Mars yörüngesinden alınması ile ekranınızda görünmesi arasındaki süre yaklaşık 16 dakika 44 saniye sürdü.

Mars Express’in Mars Web Kamerası olarak adlandırılan Görsel İzleme Kamerası, aslında böyle bir rekor kırmak için tasarlanmamıştı. 20 yıl önce onun birincil işi, Beagle 2 iniş aracının ‘MEX’ uzay aracından ayrılmasını izlemekti. Bunu yaptıktan ve rapor ettikten sonra kamera kapatıldı.
2007’de VMC tekrar açıldı ve uzay tutkunlarını ve okulları Mars’ı gözlemeye teşvik eden kampanyalar da dahil olmak üzere bilim ve sosyal yardım faaliyetleri için kullanıldı. Bu görüntüleri Flickr hesaplarından da yayınladılar. Bu görüntülerden, Mars’ın en ünlü yanardağlarından biri olan 20 km yüksekliğindeki Arsia Mons’un üzerinde süzülen nadir, uzun bir bulut formasyonunun evrimi de dahil olmak üzere çok şey keşfettik.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarihte ilk kez Mars’tan canlı yayın yapıldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!