LGS’de puanlar yüksek sıralamalar düşük: Hedeflenen okullara girmek zorlaştı

featured

Evvelki yıllara nazaran kolay olan imtihan, yığılmalara yol açtı. 562 birincinin olduğu LGS’de, puanlar yüksek olmasına karşın sıralamalar beklenenin altında geldi. Bu durum, öğrencilerin hedefledikleri okullara gireme-mesine neden olabilir.

LGS tercihlerinin yüzdelik dilime nazaran yapılması ihtarında bulunan Eğitim Danışmanı Nazik Kösegil, ” Geçen yıla nazaran 3 yanlış yapan öğrencinin girdiği okula bu sene birebir öğrenci tıpkı puandaki öğrenci giremeyecek zira sıralamalarına baktığımızda geçen yıl ki öğrencinin sıralaması daha yüksekti. Öğreciler puanlarına baktıklarında çok sevindiler fakat yüzdelik dilimi gördüklerinde geçen yıllarla karşılaştırdıklarında durumu fark ettiler. Bu bir sıralama imtihanı imtihanın zorluk derecesi bu sıralamada öğrenciye bir yer verir. Şayet puana nazaran tercih yapılırsa bu yanılgılı bir tercih olacaktır. Tercih etmek istedikleri okulun geçen yıl ki yüzdelikleri neydi kendilerinin şu anki yüzdelikleri ne buna bakarak bu yüzdelik dilimin etrafında tercih yapmak lazım.” dedi.

TERCİHLERDE NAKİL DEVRİ UMUDU

İstedikleri okullara giremeyen öğrenciler için nakil devrini işaret eden Kösegil, “Nakil süreçlerinde bu yüzdelik dilimler biraz daha ferahlayacak. Hasebiyle şu anda yerleşemediğini düşündüğü okullare öğrencilerin yerleştiklerini de göreceğiz. Bu manada biraz daha ferah olmalarını rica edeceğim.” değerlendirmesinde bulundu.

Tercih devri 19 Temmuz’da sona erecek. Nakiller ise iki periyotta gerçekleştirilecek. Birinci müracaatlar, 24-28 Temmuz’da, ikinci basamak ise 31 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri ortasında yapılacak.

1
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
LGS’de puanlar yüksek sıralamalar düşük: Hedeflenen okullara girmek zorlaştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Siteniziin teması nedir

    Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!