Model bahçelerle verimlilik artıyor

featured

Aylin Rana Aydin / ORDU – Ferrero Fındık, Türkiye’de fındık bölümünün modernizasyonuna ve kıymet zincirinin her istikametiyle geliştirilmesi sürecinde atılacak adımlara takviye olma gayesiyle Ferrero Bedelli Tarım (FFV) sürdürülebilirlik programını uygulamaya devam ediyor. Program kapsamında Karadeniz Bölgesi’ndeki 52 model bahçede 2017 yılından bu yana uygun tarım uygulamalarını yaygınlaştırarak verimliliği artırıyor.

Ferrero Fındık Genel Müdürü Bamsı Akın, Ordu’daki model bahçelerden birinde bir küme gazeteciye projeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Alanda danışmanlık ve eğitim üzere hizmetlerle uygun tarım uygulamalarını üreticilere aktarırken, birebir vakitte güzel uygulama örneklerini model bahçelerde ortaya koyduklarını belirten Akın, “Üreticiler, sürdürülebilirliği de destekleyen yanlışsız tarım tekniklerinin somut yararını şahsen gözlemleme imkanına sahip oluyor. Projenin devreye girdiği 2017 yılından bugüne âlâ tarım uygulamaları yapılan bahçe büyüklüğü her yıl artarak devam etti. Ferrero Bedelli Tarım sistemine kayıtlı 7 bin fındık üreticisi yakın köylerindeki model bahçeler sayesinde yeterli tarım uygulamalarını her gün şahsen gözlemleyerek kendi bahçelerinde de uygulamaya koyuyor. Ulaştığımız fındık üreticisi sayısı etraf köyleri de eklediğimizde bu sayının çok daha üzerine çıkıyor. Fındık paha zincirinin âlâ tarım uygulamaları ile gelişmesini sağlayacak, tesir alanımızı daha da genişletecek dijital imkanları devreye alıyoruz” sözlerini kullandı.

Lokasyon önemli

Pek çok kurum ve kuruluşun benzeri modellerde bahçeler kurduğunu aktaran Akın, şöyle konuştu: “Model bahçe sayısını artırmaktan çok bizim başkalarından farklılaşmamız daha kıymetli. Vaktinde model bahçeler kurulurken burada belli koşullar gerekiyordu. Çiftçinin de burada yapılan uygulamaları kendisinin de yapacağına inancının tam olması lazım.

Bizim açımızdan bakıldığında yaptığımız iş bir vitrin üzere olmalı. Bu nedenle model bahçeler için lokasyon seçimine kıymet veriyoruz. Şu anki gayemiz halihazırdaki model bahçelerimizi daha da geliştirmek. Model bahçelerde dekar başı randıman ortalamada 200 kilogram seviyesinde.”

Maliyetler azalıyor

Verilen bilgilere nazaran, model bahçelerde sunulan ziyanlı ve hastalık idaresi, bitki besleme, hasat ve budamaya yönelik eğitim ve uygulama takviyesi sayesinde, fındık üreticileri bahçe sıhhatini güzelleştirme, fındığın kalitesini artırma, hastalık ve zararlılarla ilaçlı gayrette azalma, bahçenin kurumasını tedbire, gübrenin aktifliğini artırma, kolların ziyan görmesini tedbire, maliyeti azaltma üzere yararlar elde ediyor.

Faydalı uygulamalar

Yapılan açıklamada, model bahçeler projesi ile fındık üreticilerinin bahçelerinde hasat sonrası yaprak gübresi ile topraktan kalsiyum nitrat uygulamalarını birinci sefer kullanmaya başladığı kaydedildi. Fındığın kalitesinin artmasına ve bahçe sıhhatinin güzelleşmesine tesir eden hasat sonrası yaprak gübresi uygulanan bahçe büyüklüğü, 2021-22 devrinde 230 bin dekarı aşarken, topraktan kalsiyum nitrat uygulanan bahçe büyüklüğü ise 220 bin dekarı aştı. Model bahçelerde gerçekleştirilen âlâ tarım uygulamaları sayesinde urlu ve çürük fındık oluşumunda yaklaşık yüzde 60 azalma olurken, bunun sonucunda fındık kalitesinde yaklaşık yüzde 60 artış kaydedildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Model bahçelerle verimlilik artıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!