Depremzede bayan girişimcilere dayanak

featured

Girişim, Kahramanmaraş’ta bayan patronlarla yapılan bir toplantıda, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ve KMTSO Lider Yardımcısı Hikmet Gümüşer tarafından başlatıldı. “Depremler Türkiye’de küçük işletmeler için çok yıkıcı oldu; en çok etkilenen yedi vilayette 220 bin işletme büsbütün yıkıldı” diyen Vinton, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kadın girişimcilere ve bayanların sahibi olduğu işletmelere cansuyu sağlayarak, yalnızca bireylerin geçim kaynaklarını eski haline getirmeyi değil, birebir vakitte bölgeye dönüşü teşvik edecek faziletli bir arz-talep döngüsü başlatmayı hedefliyoruz. UNDP, sarsıntı bölgesindeki çalışmalarına dayanarak, emsal toparlanma programlarını başlatmak için hazırlık yapıyor.”

Yüzde 90’ı ziyana uğradı

Kahramanmaraş’ta KMTSO tarafından bayanların yönettiği 355 işletme üzerinde yapılan gereksinim tahliline nazaran, işletmelerin yüzde 38’i zelzelelerde büsbütün yıkıldı, yüzde 90’ından fazlası da fizikî hasara uğradı. Bayan işletme sahipleri, yıllık ortalama 1,43 milyon TL dolayında (70 bin dolar) mali kayıp yaşadı. Zelzelede bayan patronların yüzde 4’ü yaralandı, maalesef kimileri da ömrünü yitirdi. “Bu hibe programı ile, bayan işletmecilerimizin daha da güçlenmelerini ve mahallî ekonomimizin canlandırılması için büyük katkı yapmalarını sağlayacak gerekli takviye ve kaynakları sağlamayı hedefliyoruz” diyen KMTSO Lider Yardımcısı Hikmet Gümüşer ise “UNDP Türkiye ile birlikte, bayanların yine gelişmesini ve Kahramanmaraş’taki erken toparlanma uğraşlarına dinamizm katmalarını sağlamaya kendimizi adadık” dedi. 

Nasıl faydalanacaklar?

Hibe programından, 6 Şubat 2023 tarihinde birinci zelzelenin meydana gelmesinden evvel Kahramanmaraş’ta kayıtlı aktifi işletmesi olan bayanlar yararlanabilecek. Toplamda 11 milyon TL (500 bin dolar) tahsis edilecek programda münferit hibe fiyatı, bir ile altı ay sürecek projeler için 10 bin ile 300 bin ortasında olacak.

Hibe programının uygulanmasını, UNDP takviyesiyle KMTSO yürütecek. Hibe için uygun kabul edilecek faaliyetler ortasında prefabrik yahut konteyner işyeri kurulması; işyeri tadil, tamir ve onarımı; BT ekipman ve yazılımı, mobilya, makine ve ekipman, ve materyal alımı yer alıyor.

Üç yahut daha fazla çalışanı olan işletmeler, üretim için makine ve ekipman alımına yönelik projeler, sarsıntı nedeniyle engelli hale gelen bayanların sahip yahut ortak olduğu işletmeler, kısmen yahut büsbütün hasara uğrayan işletmelerin sahibi olan patronlara öncelik verilecek. Faaliyetlerine tekrar başlamak için yalnızca hafif tamiratın gerektiği durumlarda, daha az hasarlı işletmelerin tamiri için küçük hibe verilecek.

Kadın öğrencilere GençİZ staj programı

Sabancı Holding ve Heidelberg Materials ortak kuruluşu Akçansa’nın “Future of Work-İş’in Geleceği” vizyonu ile bayan öğrenciler için geliştirdiği, birinci günden itibaren gerçek bir iş ve gelişim tecrübesi sunan yeni jenerasyon uzun periyot staj programı GençİZ’in ikinci devir müracaatları başladı. Program kapsamında üçüncü ve dördüncü sınıf lisans öğrencileri ile yüksek lisans programlarında eğitimlerine devam eden genç yetenekler müracaatta bulunabiliyorlar.

İlk yılında 7 binin üzerinde müracaat alınan programda 26 bayan öğrenci sekiz ay süren staj periyodu boyunca teknik ve şahsî gelişim eğitimleri ile geleceğe hazırlanma ve çeşitli iş kollarını yakından tanıma fırsatı elde ettiler. Öğrenciler ayrıyeten çapraz yetkinliklerini geliştirmeleri için şirketin stratejik amaçlarıyla uyumlu olacak formda “Çimento ve Betonda İnovasyon”, “Karbon Yakalama ve Kullanma Teknolojileri”, “Veri Bilimi ve Çimento Bölümü İçin Dijital İkizler” ile “Çimento ve Beton’da Sürdürülebilirlik” başlıkları altında projeler geliştirdiler. Programın ikinci periyodunda Akçansa’ya katılacak gençler şirketin “Let’s Shape The Future Together” genç yetenek işe alım programına hazırlanma imkânı da yakalayacak. Programa müracaatlar, 9 Temmuz tarihine kadar sürecek.

Bir WEPs imzacısı daha

Türkiye’nin güneş gücü, biyogaz ve biyokütleye dayalı lisanslı güç santrali portföyüne sahip tek şirketi olan Ecogreen Güç, Birleşmiş Milletler Bayanın Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı oldu.

Nitelikli bir kalkınma için bayanların iktisada faal iştiraklerinin büyük değer taşıdığını vurgulayan Ecogreen Güç Holding Genel Müdürü Cem Göçmen, “Cinsiyet ayrımcılığına son vermek ve her alanda adil bir çalışma ortamını oluşturmak, şirketimizin birinci öncelikleri ortasında yer alıyor. Daha evvel bu hususlardaki hassasiyetimizi hayata geçirebilmek için Birleşmiş Milletler Global Prensipler Sözleşmesi’ni imzalamıştık. Artık de BM Bayanın Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalayarak, cinsiyet eşitliğine olan güçlü bağlılığımızı önceliğimize alıyor, şirketimizde bayanların işgücüne iştiraklerini artırarak çalışmalarımızı bu gaye doğrultusunda gerçekleştirmeyi taahhüt ediyoruz” dedi

Kadının Güçlenmesi Prensipleri

Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs), UN Women ve UN Küresel Compact ortak inisiyatifi olarak, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, mahallî idareler ve kamu kurumları ile BM temsilcilerinden oluşan çok paydaşlı bir kümenin çalışması ve müzakereleri ile geliştirildi. Yedi temel prensipten oluşan WEPs, özel bölümün toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik mevcut çalışmalarını güçlendirmesine, kurumsal siyasetler ve programlar geliştirmesine, mevcut çalışmalarını, temel göstergelerini ve raporlama uygulamalarını tahlil etmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

HAZIRLAYAN: PINAR AKTAŞ pinar.aktas@milliyet.com.tr

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Depremzede bayan girişimcilere dayanak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!