28 Mayıs ve İkinci tur seçim takvimi: Neler Olacak?

featured

Cumhurbaşkanlığı seçiminin İkinci tur seçim takvimi Nasıl işleyeceği ile ilgili maddeler aşağıda yer almaktadır.

2.Tur Seçim Takvimi Nasıl İşleyecek? Türkiye, 14 Mayıs’ta hem Cumhurbaşkanlığı hem de Milletvekilliği seçimleri için sandığa gitti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday yüzde 50+1 oy alamayınca, seçim ikinci tura kaldı. 28 Mayıs tarihinde yapılacak olan 2.Tur Seçimleriyle, ilk turda en çok oy alan iki aday olan Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu karşı karşıya geliyor. Seçmenler, ikinci turda geçerli oyların çoğunluğunu alan adayı 13. Cumhurbaşkanı olarak seçecek.

Bu makalede, 28 Mayıs 2.Tur Seçimleri ile ilgili merak edilen soruları cevaplayacağız. İkinci tur seçim takvimi nasıl işleyecek? Seçmenler nerede oy kullanacak? Oylar nasıl sayılacak? İtiraz süreçleri nasıl olacak? İkinci turda seçimi kim kazanacak? Bu soruların yanıtlarını veya daha fazlasını okumak için makalemizi okumaya devam edin.

Seçmenler Nerede Oy Kullanacak?

Seçmenler, ilk turda olduğu gibi ikinci turda da e-Devlet uygulamasında kimlik bilgileri veya şifreleriyle giriş yaparak, Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama kısmından oy kullanacağı yer ve sandık numarası bilgilerini öğrenebilecekler. Ayrıca, ilk turda dağıtılan seçmen bilgi kağıtları da ikinci turda da geçerli olacak. AK Parti’nin başvurusu üzerine YSK, ikinci tur için tüm seçmenlere tekrar seçmen bilgi kağıdı dağıtılmasına karar verdi.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ise gümrük kapılarında veya bulundukları ülkelerdeki temsilciliklerde oy kullanabilecekler. Yurt dışında oy verme işlemi 20-24 Mayıs tarihleri arasında bugünden itibaren gerçekleştiriliyor.

Oylar Nasıl Sayılacak?

Oyların sayımı ve dökümü, ilk turda olduğu gibi ikinci turda da aynı usul ve esaslara göre yapılacak.  Sandık kurulları, oyları saydıktan sonra sandık sonuç tutanağını düzenleyecek ve bu tutanağı ilgili mercilere gönderecekler. Sandık sonuç tutanağının bir örneği de sandık başında bulunan siyasi parti temsilcilerine veya adayların görevlendirdikleri kişilere verilmesiyle birlikte gereken süreç yönetilecektir.

Oyların sayımı sırasında herhangi bir usulsüzlük veya şaibe iddiası olursa, bununla ilgili olarak sandık kuruluna itiraz edilebilecek. Sandık kurulu itirazı değerlendirip reddederse veya kabul edip gerekli düzeltmeyi yaparsa, bu durum sandık sonuç tutanağına yazılacak ve imzalanacak

İkinci Turda Seçimi Kim Kazanacak?

İkinci turda seçimi kimin kazanacağı, seçmenlerin tercihlerine bağlı olarak değişebilecek bir soru. Ancak bazı anket şirketleri ve siyasi analistler, ilk tur sonuçlarına dayanarak ikinci tur için tahminlerde bulunuyorlar.

Örneğin, KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, ilk turda yüzde 5,20 oy alan Sinan Oğan’ın seçmenlerinin yüzde 60’ının ikinci turda Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini, yüzde 20’sinin Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini, yüzde 20’sinin ise sandığa gitmeyeceğini öngördü. Buna göre, ikinci turda Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 51,97, Recep Tayyip Erdoğan’ın ise yüzde 48,03 oy alacağı tahmin ediliyor.

MAK Danışmanlık Başkanı Ne Dedi?

  • MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat ise ilk turda Sinan Oğan’ın aldığı oyların yüzde 70’inin ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan’a gideceğini, yüzde 15’inin Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini, yüzde 15’inin ise oy kullanmayacağını iddia etti. Buna göre, ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52,27, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise yüzde 47,73 oy alacağı öne sürdü.
  • Sonuç olarak, ikinci turda seçimi kimin kazanacağı henüz belli değil. Seçmenlerin tercihleri ve katılım oranları bu sonucu belirleyecek. Seçmenlerin sandığa gitmeleri ve demokratik haklarını kullanmaları önemli.

28 Mayıs’ta yapılacak olan 2.Tur Seçimleri, Türkiye’nin geleceği açısından önem taşıyor. Seçmenler, ilk turda en çok oy alan iki aday olan Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında bir tercih yapacaklar. Bu makalede, ikinci tur seçimleri ile ilgili merak edilen soruları cevaplamaya çalıştık.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
28 Mayıs ve İkinci tur seçim takvimi: Neler Olacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!