Chat GPT: Yapay Zeka ile Sohbet Etmenin Yeni Yolu

featured

Chat GPT: Yapay Zeka OpenAI tarafından geliştirilen ve Kasım 2022’de piyasaya sürülen bir sohbet botudur. İnsanlarla doğal bir şekilde sohbet edebilen ve takip eden soruları yanıtlayabilen, hatalarını kabul edebilen, yanlış varsayımları sorgulayabilen ve uygunsuz istekleri reddedebilen bir dil modelidir.

Chat GPT Nasıl Çalışır?

Chat GPT: Yapay Zeka OpenAI’nin daha önce geliştirdiği Instruct GPT modelinin bir kardeş modelidir. Instruct GPT, bir komutu takip etmek ve detaylı bir yanıt vermek için eğitilmiş bir modeldir. Chat GPT ise, sohbet formatını kullanarak etkileşimli bir şekilde çalışır.

Chat GPT, insan geri bildiriminden yararlanarak pekiştirmeli öğrenme yöntemiyle eğitilmiştir. Bu yöntemde, insan eğitmenler hem kullanıcı hem de yapay zeka asistanı rolünü oynayarak sohbetler oluşturmuşlardır. Eğitmenlere, yanıtlarını oluştururken yardımcı olması için model tarafından yazılmış önerilere erişim sağlanmıştır. Bu yeni sohbet veri seti, Instruct GPT veri setiyle karıştırılmış ve sohbet formatına dönüştürülmüştür.

Chat GPT: Yapay Zeka kalitesini artırmak için, modelin yazdığı mesajları alternatif tamamlamalarla karşılaştıran ve bunları sıralayan insan eğitmenlerden veri toplanmıştır. Bu verilerle, modeli yakın politika optimizasyonu yöntemiyle ince ayar yapmak mümkün olmuştur. Bu süreç birkaç kez tekrarlanmıştır.

Chat GPT, 2022’nin başlarında eğitimini tamamlayan GPT-3.5 serisinden bir modelden ince ayarlanmıştır. GPT-3.5 veChat GPT, Azure AI süper bilgisayar altyapısı kullanılarak eğitilmiştir.

Chat GPT’nin Avantajları Nelerdir?

Chat GPT’nin en büyük avantajı, insanlarla doğal ve akıcı bir şekilde sohbet edebilmesidir. Bu sayede, kullanıcılar Chat GPT’yi anında cevap almak, yaratıcı ilham bulmak veya yeni bir şey öğrenmek için kullanabilirler.

Chat GPT ayrıca web üzerinde veya iOS uygulaması olarak kolayca erişilebilir bir platformdur. Kullanıcılar chat.openai.com adresinden ücretsiz olarak Chat GPT’yi deneyebilir veya App Store’dan Chat GPT for iOS uygulamasını indirebilirler.

Chat GPT: Yapay Zeka

Chat GPT’nin bir diğer avantajı da insanlar tarafından kişiselleştirilebilir olmasıdır. Kullanıcılar Chat GPT’ye kendi adını söyleyerek veya ona sorular sorarak onunla daha yakın bir ilişki kurabilirler. Ayrıca, Chat GPT’ye belirli bir konu veya tarzda konuşmasını söyleyerek onun davranışını değiştirebilirler.

Chat GPT’nin Sınırlılıkları Nelerdir?

Chat GPT’nin de bazı sınırlılıkları vardır. Bunlardan biri, bazen mantıklı görünen ancak yanlış veya saçma cevaplar yazabilmesidir. Bu sorunu bireylerin çözmesi zor olabilir, çünkü:  pekiştirmeli öğrenme sırasında doğru bir kaynak yoktur;  modeli daha dikkatli olmaya eğitmek, doğru yanıtlayabileceği soruları reddetmesine neden olabilir; ve  gözetimli eğitim modeli bizleri yanıltabilir. Çünkü ideal cevap modelin bildiklerine değil, insan göstericinin bildiklerine bağlı olmaktadır.

Chat GPT ayrıca girdinin ifade biçimine veya aynı komutu birden fazla kez denemeye duyarlıdır. Örneğin, bir sorunun bir ifade biçimi verildiğinde, model cevabı bilmediğini iddia edebilir, ancak hafifçe yeniden ifade edildiğinde doğru cevabı vermektedir.

Model, ayrıca aşırı derecede uzun ve belirli ifadeleri fazla kullanabilir. Örnek olarak, OpenAI tarafından eğitilen bir dil modeli olduğunu tekrar tekrar söylemektedir. Bu sorunlar eğitim verilerindeki önyargılardan eğitmenler daha uzun ve kapsamlı görünen cevapları tercih ederler. Ayrıca, bilinen aşırı optimizasyon sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Chat GPT Hakkında Daha Fazla Bilgi

Chat GPT hakkında daha fazla bilgi almak için chat.openai.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, OpenAI blogunu buradan takip edebilirsiniz.

ChatGPT for Google adlı Chrome eklentisini indirerek Google arama sonuçlarında Chat GPT ile sohbet edebilirsiniz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Chat GPT: Yapay Zeka ile Sohbet Etmenin Yeni Yolu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!