Yüz sözünden siyasi görüşü kestirim eden yapay zeka: Sağcılar memnun, solcular nötr

Yapay Zeka
Yapay Zeka
Danimarka‘da yapılan bir araştırma, yapay zeka algoritmalarının bir kişinin yüz özelliklerine dayalı olarak siyasi ideolojisini tahmin etmeye yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Araştırmaya nazaran, yapay zeka teknolojisi, sağ görüşlü insanların fotoğraflarda mutlu bir yüz tabirine sahip olma mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu, nötr (tarafsız) bir yüz tabiriyle resmedilen şahısların ise solcu olarak tanımlanma mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu söylüyor.

Microsoft’un yüz tanıma teknolojisi kullanıldı

Makalede, yapay zekanın bir kişinin fotoğrafını tahlil ederken siyasi ideolojisini yüzde 61 doğrulukla varsayım edebildiği belirtiliyor. Araştırmacılar, fotoğraflarda görülen duygusal durumu ölçmek için Microsoft‘un yüz tanıma teknolojisini kullandılar. Ayrıyeten algoritmanın doğruluğunu test etmek için Danimarkalı parlamenterlerin fotoğraflarının kullanıldığı da belirtiliyor.

Çalışma ayrıyeten, daha cazip olan bayan siyasetçilerin muhafazakar olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu, erkekler için çekiciliğin rastgele bir siyasi ideolojiyle ilişkilendirilmediğini de ortaya koydu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yüz sözünden siyasi görüşü kestirim eden yapay zeka: Sağcılar memnun, solcular nötr

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!