Yerli ve ulusal yapay zeka: “Turcoai” piyasaya sürüldü

featured

Tamamen Türk teşebbüsçüler tarafından geliştirilen yapay zeka robotu ‘Turcoai’ piyasaya sunuldu.

Turcoai; Türk toplum yapısının duygusal algoritmalarını manaya yeteneği, Türkçe lisan kullanımı ve yazılı ve görsel içerik ile tecrübe sunma açısından kıymet taşıyor.

Yapılan açıklamaya nazaran yapay zeka robotu, günlük ömürde insanların hayatını teknoloji dayanağıyla kolaylaştıran bir yapay zeka robotu. Projenin temeli 2022 yılında ABD’de atıldı ve bugüne kadar geliştirilerek son halini aldı.

Başta şirketler ve işletmeler olmak üzere birçok alanda yardımcı asistan misyonunda bulunan yapay zeka robotu; eğitim, sıhhat, hukuk, cümbüş, finans üzere birçok alanda hem şirketler hem de tüketicilere büyük kolaylıklar sağlıyor.

“TÜRKİYE’Yİ YAPAY ZEKADA ÜS HALİNE GETİRECEĞİZ”

Turcoai.com Kurucusu Muhammed Yıldız proje ile ilgili “2023 yılında İstanbul’da kurulan TurcoAI, aslında Amerika, Boston’da Türk teşebbüsçüler tarafından hayata geçirildi. Bu tecrübeli takım, dünya çapında tanınmış ve tanınan yapay zeka modeli olan GPT-4’ün getirdiği esinlenmeyle TurcoAI’ın altyapısını oluşturdu.

Bizler, yapay zeka teknolojisini insanların günlük hayatlarına nasıl entegre edebileceğimizi düşündük ve en sonunda günlük hayatın birtakım zorluklarına odaklandık. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak, günlük isteklerini ve ihtiyaçlarını süratli ve tesirli bir biçimde karşılamak hedefiyle bu platformu oluşturduk.

Turcoai’nin misyonu, yapay zeka teknolojisini insanlık için genel bir halk hizmeti haline getirmekti. Bu model, geniş çaplı şahsileştirme ve özelleştirme yetenekleri sayesinde, milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırmayı başarabilir.

Türkiye’de yapay zeka teknolojisinin önderi olmayı hedefleyen yapay zeka, 40 dan fazla lisanda içerik oluşturan ve tüketen milyonlarca şahsa hizmet etmeyi amaçlıyor. Uzun vadede ise, Türkiye ve etrafındaki bölgelerde yapay zeka teknolojisi alanında bir merkez haline getirmeyi ve bu alanda öncülük etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Bir ülkenin teknolojik gelişimini ve kalkınmasını sağlamak için eğitim, yatırım, araştırma ve geliştirme, bilinçlendirme ve teknolojiye erişim üzere faktörlerin hayati ehemmiyet taşıdığını tabir eden Yıldız, “Bunun yanında uygun kanun ve siyasetler, altyapı yatırımları, mahallî ve memleketler arası işbirlikleri de teknoloji gelişiminin hızlandırılması için gereklidir.

Ayrıca kişisel seviyede teknolojiye olan merak ve ilginin artırılması, teknoloji ve bilim alanında daima öğrenme ve yenilikçi düşünme yeteneklerine sahip olunması gerekmektedir ” tabirlerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yerli ve ulusal yapay zeka: “Turcoai” piyasaya sürüldü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!