Yeni özellikler için muahede sağlandı: NFC teknolojisinin yeni çağı çok yakında başlıyor

featured

Apple Hisse üzere dokunarak ödeme hizmetleri yakında “gerçek dokunma” kısmına gereksinim duymayabilir. Bunun nedeni, telefonunuzu bir ödeme aygıtına dokundurarak mağazalarda ödeme yapmanızı sağlayan NFC teknolojisinin önümüzdeki iki ila beş yıl içinde irtibat menzilinin artırılması, kulaklıklar üzere küçük aygıtlar için daha güçlü kablosuz şarj ve daha fazla yeni yetenekler kazanacak olmasından kaynaklanıyor.

Yakın Alan İrtibatı manasına gelen NFC, bugün akıllı telefonlardan görüntü oyun figürlerine kadar binlerce aygıtın içinde bulunuyor. Teknolojinin nasıl standartlaştırılacağına karar veren NFC Forumu, NFC teknolojisini 2028 yılına kadar ileriye taşıyacak temel alanların ana sınırlarını belirledi. Forum, ortalarında Apple, Google, Huawei, Sony, NXP ve Qualcomm‘un da bulunduğu çok sayıda şirketten oluşuyor.

NFC teknolojisini kullanmanın problemli taraflarından biri inanılmaz derecede kısa menzilli olması. Bir NFC ilişkisinin başarılı olabilmesi için aygıtların birbirlerine 5 mm aralıkta olması gerekiyor. NFC Forumu bunu dört ila altı kat daha fazla genişletmek istiyor. Bu da onu 30 mm üzere daha yüksek bir kıymete çıkaracak.

NFC Forumu ayrıyeten kablosuz şarj gücünü şu anda 1W’tan 3W’a çıkararak daha kullanışlı hale getirmek istiyor. Bu, Qi standardının azamî 15W bedelinden çok daha az olsa da Forum’un “Bu değişiklik, yeni pazarları tanımlarken endüstriyel tasarımı bozarak, daha küçük form faktörlerine kablosuz güç ve şarj getirecek” diye övünmesi için kâfi.

Yol haritası, satış noktası süreçlerini kolaylaştırmaya yönelik değişiklikler de içeriyor. Apple geçtiğimiz yıl geliştiricilerin iPhone’ları ödeme aygıtlarına dönüştürmelerine imkan tanıyan Tap to Hisse API’sini kullanıma sunmuştu. Gelecekteki NFC standartları, işletmelerin ve bireylerin her yerde ödeme alabilmeleri için bu fonksiyonu mahallî hale getirmeyi amaçlıyor.

Buna ek olarak NFC Forumu, tek bir dokunuşla birden fazla süreç yapabilen “çok gayeli bir dokunuş” eklemek istiyor. Örneğin bir konsere girerken tüm takımınızın biletlerini teker teker okutmak yerine tek bir dokunuşla girişlerine imkan tanınması üzere…

NFC Forumu’nun, 27 Haziran’da halka açık bir webinarda gelişim yol haritasını sunacağını da ekleyelim.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni özellikler için muahede sağlandı: NFC teknolojisinin yeni çağı çok yakında başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!