Yeni bir teknoloji, hamam böceklerini zombi cyborg’lara dönüştürüyor

featured

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’ndeki makine mühendisleri, acısız bir formül kullanarak uzaktan kumandalı, gerçek bir hamamböceği geliştirdi.

Bu çalışmanın emeli, bir felaketin akabinde kalıntıları keşfetmek yahut kritik altyapıların ulaşılması sıkıntı kısımlarını incelemek üzere bir cyborg böcek ordusu oluşturmak için bu yeni teknolojiyi kullanmak olarak belirtiliyor.

Araştırmacılar, böcekler için acısız bir tecrübe olarak tanımladıkları biçimde onları uzaktan denetim etmek için, invazif olmayan elektrotlara dayanan (temel olarak hamamböceklerinin elektrikli sırt çantaları taktığını düşünebilirsiniz) yeni bir teknoloji kullandılar.

Ekip, araştırmalarını npj Flexible Electronics (npj Esnek Elektronik) üzerinde yayınladı ve bu muvaffakiyete tam olarak nasıl ulaştıklarını ve tüm bunların emelinin ne olduğunu açıkladı.

Araştırma makalesinde, “santimetre ölçeğindeki taşınabilir robotlar, kentsel afet sonrası toprakta keşif ve boru sınırı kontrolü üzere kapalı alanlarda çalışmaya yönelik artan talep nedeniyle son vakitlerde artan ilgi gördü” deniliyor. Makale devam ediyor: “Bu ölçekteki mevcut robotlar çoğunlukla mekanik yapılardan ve cyborg böceklerden oluşan robotları içeriyor. Dinamik denetimin avantajlarına karşın, dinamik denetimin genel olarak yüksek güç tüketimi ve karmaşık ortamlara ahenk sağlama yeteneği zayıftır. Buna karşılık, cyborg böcekleri böceğin hareket kabiliyetini ve etrafa ahenk sağlama yeteneğini korur, böylelikle düşük güç ihtiyacı stantlar.

Daha evvel de benzeri teşebbüslerde bulunulmuştu, lakin hepsi hudut sistemine sondaların yerleştirilmesine dayanıyordu ve bu da anlaşılır bir biçimde böceklere ziyan veriyor ve onları rahatsız ediyordu. Nanyang Teknoloji Üniversitesi araştırma grubu, böceklere ziyan vermenin hayat müddeti üzerinde hayal kırıklığı yaratan bir tesir yaratacağını da belirtti.

Yeni teknoloji, hamamböceklerinin antenlerini uyararak yönlendirilebileceğini gösteren evvelki araştırmaları temel alıyor. Araştırmacılar her birine kelepçe taktılar ve akabinde her antenin üzerine sığacak katmanlı altın ve plastik bir kılıf oluşturdular. Daha sonra bunları küçültmek için UV ışığına maruz bıraktılar.

Daha sonra araştırmacılar her iki kılıfı da hamamböceğine yapıştırılmış bir sırt çantasına bağladılar. Uzaktan kumandadan sırt çantasına kablosuz sinyaller göndererek antenlerden birine yahut her ikisine de hafif sarsıntılar gönderdiler. Bu, böceğin muhakkak bir tarafta hareket etmesini tetikledi. Karnına yapıştırılan öbür bir elektrot hamamböceğinin suratını denetim edebiliyordu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni bir teknoloji, hamam böceklerini zombi cyborg’lara dönüştürüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!