Yeni bir araştırmaya nazaran son 30 yılda Dünya’nın ekseni 80 cm kaydı; bunun sorumlusu da yalnızca bizleriz

featured

Geophysical Research Letters mecmuasında yayınlanan çalışmaya nazaran, insanlar Dünya’dan 2.150 gigaton yeraltı suyu pompalayarak eksenin kaymasına neden oldu.

Çalışmadan elde edilen bilgiler muhakkak tasa verici ve insanların iklim değişikliğine nasıl katkı sağladığına dair daha fazla soru işareti ortaya çıkarıyor olsa da, araştırmacıların yaptığı varsayımı doğrulamak da çok güç.

Genel olarak, bilim insanları Dünya’nın dönme ekseninin yerkabuğuna bağlı olarak hareket edebileceğini söylüyor. Buna ek olarak, gezegenimizdeki suyun dağılımı, Dünya’nın kabuğunun kütlesinin nasıl dağıldığını etkileyebilir ve böylelikle Dünya’nın eğiminin nasıl belirlendiği konusunda bir rolü olabilir.

Bunu düşünmenin en kolay yollarından biri, bir topaca çok küçük bir tartı eklediğinizi düşünmek. Bu yük daha sonra topacın dönüş formunu değiştirecektir. Bu örnekte, Dünya en üstte yer alıyor ve üzerindeki yük da yeraltı su düzeyi. Bu nedenle Dünya, suyunu nasıl hareket ettirdiğimize bağlı olarak biraz farklı dönüyor.

Yeraltı sularının hareketi ve dağılımındaki değişiklikler, dönme ekseninin kayması olarak isimlendirilen durum üzerinde en büyük tesire sahip üzere görünüyor. Bu nedenle, kimi araştırmacılar bu hareketlerin Dünya’nın eğimi için ileride ne manaya gelebileceği konusunda telaşlı.

Ayrıca, Dünya’nın yeraltı sularının dağılımında meydana gelen bu değişikliklerin, son yıllarda giderek arttığını gördüğümüz global deniz düzeylerinin yükselmesiyle de temaslı olması mümkün.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni bir araştırmaya nazaran son 30 yılda Dünya’nın ekseni 80 cm kaydı; bunun sorumlusu da yalnızca bizleriz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!