Yedi Renkli Dünya Jeoparkı: Bu tabiat mükemmelinin Dünya üzerinde bir eşi daha yok

featured

Güney Mauritius’ta, Chamarel köyünde bulunan Yedi Renkli Dünya Jeoparkı, yaklaşık 7 milyon yıllık, tipinin tek örneği bir jeolojik şahaneye konut sahipliği yapıyor. Yedi Renkli Dünya’nın kum dorukları, yedi farklı rengin çarpıcı imajı nedeniyle bu halde isimlendiriliyor.

Volkanik aktivitenin bir sonucu olarak oluştuğu düşünülen höyüklerdeki ağır renk gösterimleri, kırmızı, kahverengi ve sarının daha tipik toprak tonlarından canlı ve beklenmedik mor, yeşil, mavi ve mor tonlarına kadar değişiyor.

Bilim insanları jeoparkta gerçekleşen süreçten ve toprağın imgesinin neden bu kadar canlı olduğundan tam olarak emin olmasalar da, kum doruklarının kil oluşturan bazalt ayrışmasının bir sonucu olarak oluştuğuna inanılıyor. Mineralli sular kilin kimyasal olarak parçalanmasına neden olurken, sırasıyla kırmızı ve mavi tonlarla sonuçlanan demir ve alüminyum açısından zengin ferralitik toprak oluşuyor.

Farklı renk tonları nasıl oluştu?

Farklı renk tonlarının, erimiş kayanın farklı sıcaklıklarda soğumasının bir sonucu olduğu ve kırmızı ve mavi tonlar ortasında farklı gradyanlara neden olduğu düşünülüyor. Zirvelerin daha fazla aşınması, ağır yağışla oyulmuş eşsiz tümsekler ve vadiler yaratarak, bu özelliğe bariz bir görünüm kazandırıyor.

Çin’in Gökkuşağı Dağı’ndan Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki Büyük Prizmatik Pınar’a kadar dünyanın dört bir yanında gökkuşağı renkli birkaç farklı jeolojik şahane daha bulunuyor. Ayrıyeten renkli kum bulabileceğiniz tek yer de burası değil. Namibya tuhaf mavi kumlara sahipken, Alaska mücevher gibisi kumlarıyla ünlüdür. Ancak, yedi farklı tıp ve renkte kumun yan yana yer aldığı bilinen tek yer burası.

Kum doruklarında bulunan renkli kumların birçok büyüleyici özelliğinden biri, her bir farklı rengi alıp birbirine karıştırırsanız, sonunda tekrar ayrılarak ve kendi kümelerine yerleşmeleri. Tekrar de bu noktada, turistlerin kumlara dokunmasının muhakkak yasak olduğunu ve ziyaretçilerin bu özelliği saygın bir aradan hayranlıkla izlemelerini sağlayan özel bir görüntüleme platformu bulunduğunu belirtmekte yarar var.

İlginç bir biçimde, Mauritius’un daima yaşanan şiddetli yağışlarına karşın, bu kum zirveleri kayda bedel bir süratle aşınıyor üzere görünmüyor. 1960’lardan beri tanınan bir turizm merkezi olan 8,5 hektarlık jeopark, yakın vakitte cazibesini kaybedecek üzere görünmüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yedi Renkli Dünya Jeoparkı: Bu tabiat mükemmelinin Dünya üzerinde bir eşi daha yok

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!