Yayla kurbanlığına istek

featured

ALEYNA SEVİM İstanbul – Belediyeler tarafından belirlenen kurbanlık satış noktaklarında yetiştiriciler yerlerini almaya başladı. İstanbul’un Kağıthane, Sultangazi ve Pendik ilçelerinde kurulan pazarlarda küçükbaş hayvanların fiyatı 11 bin lirayı bulurken büyükbaş hayvanların fiyatı ise 160 bine kadar çıkıyor. Satıcılar, bayramın yaklaşması ve hafta sonu satışlarının daha fazla olacağını ümit ediyor.

‘Müşterisi hazır’

Sultangazi’deki kurban satış pazarına Erzurum’dan 200 koyunuyla gelen Serdar Demirdaş, yayladaki hayvanları ön satışla sattığını kaydetti. Koyunların fiyatının 7 bin TL’den başladığını aktaran Demirdaş, “11 bine sattığı koyun da var. 15 yıldır İstanbul’a hayvan getiriyorum. Bizim belli müşterilerimiz var. Bizim hayvanlar zati kalmaz zira yayla malı. Karaman moru derler. Bunun ırkı çok azdır her tarafta yaşamaz. Et lezzeti tıpkı dağ keçisinin et lezzetindedir. Bu hayvana besi yemi ver, yemez” dedi. Demirdaş, satış yerine 12 günlük kira için 55 bin lira verdiğini, nakliyat masrafının da bu yıl arttığını belirtti.

Uzun tatil etkisi

Pendik Kurnaköy’deki en büyük hayvan pazarının vazifelisi de bu sene geçen yıla nazaran daha fazla hayvanın satışta olduğunu söyleyerek, “9 günlük tatil sebebiyle birden fazla kişi köy ve kasabasına gidip orada kurbanlarını kesiyor. Bundan ötürü buradaki satıcılar olumsuz etkileniyor” dedi.

‘Fiyatlar pahalı’

Kağıthane’deki kurbanlık pazarında karşılaştığımız alıcı Bahtiyar Sevinir ise fiyatların yüksek olmasından yakındı: “Enteresan olan, yurtdışı 2 bin – 2 bin 600 lira bizim burada 15 bin liradan aşağı kurban kesilmiyor. Yani bu vatandaş ne yapacak. Biz 5 kişi girmeyi düşünüyoruz. 5 kişi de 15 binden aşağı düşmüyor. Allah herkesin yardımcısı olsun.”

Kurnaköy’deki hayvan pazarında misyonlu veteriner doktor İbrahim Özkesemen, pazar yerinde yapılan çalışmaları aktararak, “Biz burada hayvanların giriş ve çıkışlarını denetim ediyoruz. Sağlıklı olup olmadığını ve kurbana uygun olup olmadığına bakıyoruz. Kesimhane sırasındaki tedbirleri ve hijyen kaidelerini denetliyoruz” diye konuştu.

Bunun yanı sıra belediye grupları de hastalık riskine karşı belli aralıklarla araçlar ile pazar yeri bölgelerinde dezenfekte süreci yapıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yayla kurbanlığına istek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!