Windows 11 Uygulama Çökmeleri Nasıl Engellenir?

featured

Windows 11’inizin en son güncellemeleri yüklediğinden emin olun. Bazı uygulama çökmeleri, güncellemelerin eksikliğinden kaynaklanabilir. Windows 11’in otomatik güncelleme özelliğinin açık olduğundan emin olun veya manuel olarak Windows Update’i kontrol edin. Güncellemeleri yüklemek, uygulama çökmelerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

  • Güncellemeleri otomatik olarak yüklemek için: Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update’e git, burada en son güncellemelerin indirilip yüklenmesini sağlayacak seçeneği işaretleyin.
  • Manuel olarak güncellemeleri yüklemek için: Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update’e git, burada “Güncellemeleri Denetle” seçeneğini tıklayın ve en son güncellemeleri indirip yükleyin.

Windows Güncellemelerini Kontrol Edin

Windows 11 işletim sistemi, kullanıcıların en son güncelleme sürümlerini yüklediklerinden emin olmalarını gerektirir. Zira bazı uygulama çökmeleri eksik güncelleştirmelerden kaynaklanır. Windows 11 otomatik güncelleme özelliği varsayılan olarak açıktır. Ancak eğer manuel olarak güncelleme yapmak isterseniz, bunu kontrol etmek de oldukça kolaydır. Sistem tepsisinde bulunan ‘Ayarlar’ simgesine tıklayın ve ardından ‘Güncelleme ve Güvenlik’ bölümüne gidin. Burada bulunan ‘Windows Update’ bölümüne tıklayarak güncelleme sürümünüzü kontrol edebilir ve eksik güncellemeleri otomatik olarak indirerek yükleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Tarayın ve Temizleyin

Bilgisayarınızdaki uygulama çökmelerinden kurtulmak için ilk yapmanız gereken, bilgisayarınızı virüs veya kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı taramaktır. Bu işlem için, güvenilir bir virüs tarama yazılımı kullanmanız önerilir.

Bunun yanı sıra, bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları temizleyerek ve disk birleştirme işlemi yaparak performansı artırabilirsiniz. Bu işlem için, Windows’un kendi araçlarını kullanabilir veya üçüncü parti bir disk temizleme ve birleştirme yazılımı kullanabilirsiniz.

Ayrıca, bilgisayarınızı güncel tutmak da uygulama çökmelerini önlemek için önemlidir. Windows 11’in güncellemeleri otomatik olarak indirip yüklerseniz, uygulama çökmeleri ile karşılaşma olasılığınız azalacaktır. Ancak, güncellemeleri manuel olarak kontrol etmeniz de mümkündür.

Yukarıda bahsedilen yöntemlerin hiçbiri işe yaramazsa, sisteminizdeki belirli bir uygulamanın sorun çıkardığını düşünebilirsiniz. Bu durumda, problemli uygulamayı kaldırıp yeniden yükleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Uygulamaları Yeniden Yükleyin

Bazı durumlarda, uygulama çökmeleri sadece belirli bir uygulamanın sorunlu olmasından kaynaklanabilir. Bu nedenle, öncelikle hangi uygulamanın sorunlu olduğunu tespit etmek önemlidir. Eğer bir uygulama sık sık çöküyorsa, o uygulamayı kaldırın ve yeniden yükleyin. Bu işlem, uygulamanın tamamen yeniden yüklenmesini ve sorunların giderilmesini sağlayacaktır.

Uygulamayı kaldırmadan önce, uygulamanın verilerini yedeklemeyi unutmayın. Verilerinizi kaybetmemek için, uygulamanın yedekleme özelliklerini kullanabilirsiniz veya manuel olarak dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz.

Uygulamanın tamamen kaldırıldığından ve verilerin yedeklendiğinden emin olduktan sonra, uygulamayı yeniden yükleyin ve tüm verilerinizi geri yükleyin. Bu işlem, uygulamanın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

Donanım ve Sürücüleri Kontrol Edin

Birçok uygulama çökmeleri, donanım ve sürücülerdeki sorunlardan kaynaklanır. Bu nedenle, bilgisayarınızda yüklü donanım ve sürücüleri düzenli olarak kontrol edip güncellemek önemlidir. Donanım arızaları, BIOS ayarlarındaki hatalar veya donanım sürücüleriyle ilgili sorunlar uygulama çökmelerine neden olabilir. Bilgisayarınızın donanımını kontrol etmek için Aygıt Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz. Kullanılan hardwareların sürücüleri güncel değilse sık sık çökmelere neden olabilir. Bu durumlarda, donanım üreticisinin web sitesinden en son sürücüleri indirip yüklemek gerekiyor. Bu sayede donanımın en son özelliklerinden yararlanılabilecek ve uygulama çökmeleri azaltılacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Windows 11 Uygulama Çökmeleri Nasıl Engellenir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!