Vilayet liderleri CHP başkanını terletecek

featured

MEHTAP GÖKDEMİR- CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, çarşamba günü vilayet liderleriyle bir ortaya gelecek. Kılıçdaroğlu başkanlığındaki vilayet liderleri toplantısının gündeminde seçim sonuçlarının kıymetlendirilmesi ve tüzük değişikliği teklifleri yer alıyor. Kılıçdaroğlu’na, vilayet liderlerinin kurultayda aday olup olmayacağı ve yola nasıl devam edeceği sorularını da yöneltmesi de bekleniyor.

Kılıçdaroğlu başkanlığında 21 Haziran Çarşamba günü saat 12.00’de Parti Genel Merkezi’nde vilayet liderleri toplantısı yapılacak. Seçim sonuçlarının değerlendirileceği toplantıda, seçim sürecinde yaşanan meseleler, karşılaşılan aksaklıklar, partiye yönelik tenkit ve tekliflerin görüşülmesinin yanı sıra tüzük değişikliği teklifleri tartışılacak.

Kurultay talebi

Edinilen bilgiye nazaran toplantıda milletvekili aday listelerinin konuşulmasının yanı sıra birkaç vilayet liderinin “değişim” davetini yinelemesi ve bu değişimin fakat “yeni bir liderlik anlayışı”yla olacağını söz etmesi bekleniyor. Vilayet liderlerinin Kılıçdaroğlu’na, “Aday olacak mısınız?” sorusunu da yöneltebileceği söz ediliyor.

Toplantı öncesinde Milliyet’e konuşan birtakım vilayet liderleri, “Biz evvel Genel Merkez’in halinin ne olduğunu görmek istiyoruz. Kurultay süreci nasıl işleyecek bunları takip edeceğiz. Evvel bunları öğrenmek istiyoruz. Bizim dertlerimiz var. Adaylık sürecinde seçme ve seçilme hakkımız elimizden alındı. Merkez yoklamasıyla adaylar atandı. Örgütün istediği aday gösterilmedi. Biz partinin öz evladıyız, partimize asla ihanet etmiyoruz. Herkesten çok alanda çalıştık. Tüzük kurultayı da yapılmalı. Mahallî seçimden evvel katiyen kurultay yapılmalı” değerlendirmesini yaptı. CHP’li kaynaklara nazaran bir değişim olacaksa da bunun öncülüğünü Kılıçdaroğlu yapacak. CHP’li milletvekilleri de yaşanan değişim tartışmalarına ait, “Genel Lideri rencide edici bir şey olmamalı, kırılmamalı, onore edilmeli” görüşünü lisana getiriyor.

‘Sürpriz olur’

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, “Bayramdan evvel Sayın Genel Başkan’dan aday olmaması istikametinde bir isteğiniz olduğu konuşuluyor” sorusu üzerine, “Binlerce çocuğumuzun mezuniyetini tebrik ediyorum” karşılığını vermekle yetinmişti. CHP’li kaynaklar da kelam konusu argümana ait, “Kemal Bey’in lokal seçimlerden evvel ‘Ben çekiliyorum’ demesi siyasette yüzyılın sürprizi olur” yorumunu yaptı.

CHP’li kaynaklar, “Yerel seçimi partinin başında geçirmek, mahallî seçimlerde de başarılı olursa ‘Ben başarılıyım’ deyip devam etmek istiyor” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’li diğer bir kaynak da “Genel Lider bir sonraki kurultayda aday olmayacağını söyleyebilir. Bu çok beklenmedik bir şey olmaz. Problem bunun ne vakit olacağı. Kurultayın ne vakit yapılacağı belirli değil ki… Kurultay lokal seçim sonrasına da kalabilir. Lokal seçimden sonraki kurultayda aday olmayabilir. Fakat lokal seçime partisinin başında girmek istiyor” dedi.

Depremzede ailelere ziyaret

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, Babalar Günü münasebetiyle 6 Şubat sarsıntılarından etkilenen ve Ankara’ya göç etmek zorunda kalan Hatay Defneli Keremoğlu ve Antakyalı Uçar ailelerini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’na, Genel Lider Yardımcısı Aysu Bankoğlu ve Yenimahalle Belediye Lideri Fethi Yaşar eşlik etti.

Babalar Günü bildirisinde ‘kaptan’ detayı

Kılıçdaroğlu, Babalar Günü paylaşımında da “Sabırla öğreten, şefkatiyle saran, sevgisi ve kollayıcı kanatlarıyla bir ömür inançta hissettiren, çocukları ve ailesi için çaba etmeye ömrünü adayan, fırtınalı günlerin kaptanı, hoş günlerin mimarı bütün babaların Babalar Günü kutlu olsun” tabirlerine yer verdi. Kılıçdaroğlu’nun paylaşımındaki “fırtınalı günlerin kaptanı” vurgusu dikkati çekti. Kılıçdaroğlu, küme toplantısında “Gemiyi limana sağlam götürmek yeniden kaptanın misyonudur. Kaptan olarak gemiyi limana sağlam götüreceğimi herkes bilsin” demişti.-ANKARA Milliyet

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vilayet liderleri CHP başkanını terletecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!