Ünlü direktör Christopher Nolan’dan yapay zeka açıklaması

featured
Başlangıç, Yıldızlararası, Dunkirk, Akıl Defteri ve Batman üçlemesi üzere tanınan sinemanın ardındaki isim olan başarılı yönetmen Christopher Nolan, verdiği yeni bir röportajda yapay zeka konusundaki dürüst fikirlerini söyledi. Oscar adaylı sinema imalcisi, yapay zekanın tehlikelerine değinirken hususun gündemi bu kadar meşgul etmesinin nedeni olarak ise yapay zekanın işlere olan tehdidini gösterdi.

Nolan, “Yapay zekanın silah sistemleri açısından büyümesi ve yaratacağı sorunlar uzun yıllardır çok açıktıdedi. Ünlü direktör ayrıyeten “Çok az gazeteci bu mevzuda yazmaya zahmet etti. Artık lokal bir gazete için makale yazabilen bir sohbet robotu var ve bu aniden bir kriz haline geldi.” sözlerini kullandı.

“Basit bir sorun”

Nolan, yapay zeka ile ilgili ana sorunun “çok kolay bir sorun” olduğunu ve teknolojinin şirketler tarafından “eylemlerinin sorumluluğundan kaçmak” için kullanılmasıyla ilgili olduğunu söyledi. Bu temelinde yapay zeka düzenlemelerine bir atıf manasını taşıyor.

Nolan kelamlarını şöyle sürdürdü: “Eğer yapay zekanın çok güçlü olduğu görüşünü onaylarsak, insanları hareketlerinin sorumluluğundan -askeri, sosyoekonomik- kurtarabileceği görüşünü de onaylamış oluruz. Yapay zekanın en büyük tehlikesi, ona bu tanrısal özellikleri atfetmemiz ve böylelikle kendimizi kancadan kurtarmamızdır. Bunun mitolojik temellerinin ne olduğunu bilmiyorum lakin tarih boyunca insanoğlunun düzmece idoller yaratma, bir şeyi kendi suretimizde şekillendirme ve sonra da bunu yaptığımız için tanrısal güçlere sahip olduğumuzu söyleme eğilimi var.”

Yapay zeka insan statüsünde olmamalı

Nolan, yapay zeka konusunda “gerçek bir tehlike” olduğunu düşündüğünü de kelamlarına ekleyerek, “Ben tehlikeyi sorumluluktan kaçış olarak tanımlıyorum” dedi. Nolan ayrıyeten “Yapay zekanın hala bizim için çok güçlü bir araç olabileceğini hissediyorum. Bu bahiste optimistim. Sahiden iyimserim” söyleminde bulundu. Direktöre nazaran yapay zeka bir araç olarak görülmeli ve onu kullanan kişi sonuçlardan sorumlu olmalı: “Eğer yapay zekaya bir noktada yasal olarak şirketlere yaptığımız üzere bir insan statüsü verirsek, evet, büyük problemlerimiz olacak.”

Nolan sinemalarında yapay zeka teknolojileri kullanacak mı?

Röportaj esnasında Nolan’a sinemalarında yapay zeka teknolojileri kullanıp kullanmayacağı da soruldu. Nolan beklendiği üzere: “Beni bilirsiniz, daha çok eski analog sinema yapımcısıyım. Sinema çekiyorum. Ve oyunculara bunun etrafında tam bir gerçeklik vermeye çalışıyorum. İşimle ilgili olduğu kadarıyla teknoloji konusundaki görüşüm, teknolojiyi en yeterli olduğu şey için kullanmak istediğimdir. Mesela bir dublör kullanıyorsak, tehlikeli bir dublör. Bunu çok daha görünür kablolarla yapabilir ve sonra kabloları boyayabilirsiniz. Bunun üzere şeyler.” Bu ortada Nolan’ın son sineması “Oppenheimer21 Temmuz tarihinde vizyona girecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ünlü direktör Christopher Nolan’dan yapay zeka açıklaması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!