Toplumsal medyada ASMR ne demek? ASMR görüntüsü için en güzel mikrofonlar

featured

ASMR trendi son on yılda internette patladı. YouTube’da asmr görüntüleri epey tanınan. Kolay bir asmr aramasıyla milyonlarca görüntüye ulaşabilirsiniz. Yüz milyonlarca kere izlenen ASMR görüntüleri, TikTok ve Instagram’da da en çok kullanılan hashtaglerin başında geliyor. Pekala, dünyayı kasıp kavuran internet sansasyonu neden bu kadar tanınan? Toplumsal medyada trend olan ASMR ne demek açıklıyoruz.

ASMR ne demek, açılımı nedir? 🤔

ASMR açılımı; Autonomous Sensory Meridian Response’dur. ASMR, Türkçede Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi manasına gelir. ASMR nedir kısaca; bir kişinin belirli görselleri izlerken yahut muhakkak sesleri dinlerken yaşadığı rahatlama hissidir.

2013’e kadar uzanan bir trend olan ASMR, garip bir formda tatmin edici bir şey izlerken yahut duyduğunuzda hissettiğiniz zevk veren karıncalanmadır.  Bir yüzeye dokunan tırnakların sesi, bir şeyler yerken çıkarılan ses, garip bir biçimde tatmin edici diğer bir ses yahut görsel olsun, beşerler toplumsal medya platformlarında ASMR içerikler üretiyor.

ASMR trendi, daima gelişiyor ve daha tanınan hale geliyor. İnsanların rahatlamasına, sonunda uykuya dalmasına yardımcı olmak için yapılan podcastler ve kısa konuşmalarla ASMR içeriği uykuya yardımcı araç olarak kullanmak son vakitlerde tanınan hale geldi. TikTok’ta 80 milyardan fazla #OddlySatisfying etiketini kullanan gönderi var, Instagram’da da 13 milyonun üzerinde gönderi mevcut. ASMR, YouTube’daki en tanınan aramalardan biri.

En tanınan 5 cins ASMR görüntüsü 📈

ASMR, YouTube’da en çok izlenen görüntü cinslerinden biri. 2023 Haziran prestijiyle en çok izlenen ASMR görüntüsü, 456 milyon izlenmeye sahip. 15 milyon takipçili Hongyu dışında ASMR görüntüsü milyonlarca izlenen çok sayıda içerik üreticisi var. Pekala, bu terim ne tıp görüntüleri kapsıyor? İşte internette en tanınan 5 tip ASMR videosu:

1️⃣ Dokunuşla (Tapping) ASMR videoları

Dokunma görüntüleri YouTube’daki en tanınan ASMR tipi. İçerik üretici, sesin besbelli bir halde duyulabilmesi için mikrofona yakın şeklide objelere yavaşça dokunuyor. Bu dokunuşla çıkan ses, birçok izleyici için ASMR tetikleyicisidir. Bu sakinleştirici ve yatıştırıcı ses, baş derisinde karıncalanma hissine neden olur. Objeler, büsbütün rastgeledir; telefon, fırça, gözlük, çabucak her şey olabilir.

2️⃣ Rol yapma (Roleplay) ASMR videoları

ASMR’nin çok tanınan bir alt çeşidi içerik üreticisinin bir diğerinin yerine geçtiği görüntüdür. Bu tıp görüntülerde ASMR YouTuber’ları, bir karakteri taklit eder. Bu görüntüler izleyiciyi rahatlatmayı maksatlar. İzleyiciler fısıldama, yavaşça dokunma, el hareketleri vb. hareketlerden ASMR karıncalanmaları yaşar. Sıradan ASMR görüntüsünden farklı olarak eğlenceli olması amaçlanır, genelde izleyen rahatlar ve uykuya dalar.

3️⃣ Mukbang (Yemek) ASMR videoları

Mukbang görüntüleri genelde çok fazla yemek yiyen insanlardan oluşur. Yemek ASMR görüntülerini sevenler olduğu kadar sevmeyenler de vardır. Bu görüntüler genelde 12 dakika sürer lakin 1 saate kadar süren mukbang ASMR görüntüler da vardır. Bu çeşit görüntülerde konuşma olabilir de olmayabilir de…

4️⃣ Makyaj (Make up) ASMR videoları

Makyaj ASMR görüntüleri da YouTube’da çok izlenir. Kendilerine yahut bir diğerlerine makyaj yapan ASMR içerik üreticileri, bu görüntülerde mikrofona fısıldayarak yahut mimiklerle izleyicileri rahatlatmayı gayeler. Tıpkı başka ASMR görüntüleri üzere izleyicinin uyumasına yahut sadece gerilim atmasına yardımcı olur.

En uygun ASMR mikrofonları 🎙️

ASMR görüntüsü çekmeye yeni başladıysanız, milyonlarca takipçiniz yoksa aslında muhakkak bir mikrofona gereksiniminiz yok. Yalnızca vokalleri kaydetmede düzgün olan rastgele bir aygıt yahut ucuz, sesleri detaylı olarak alabilen rastgele bir hassas mikrofonu kullanabilirsiniz. Fakat, profesyonel olarak yapacaksanız, bir ASMR mikrofonu almayı düşünmelisiniz.
  • Blue Yeti USB Microphone
  • RØDE NT1 KIT, Geniş Diyafram Kardioid Kondenser Mikrofon
  • Samson Go Mic Clip-On USB Mikrofon
  • Blue Microphones Snowball iCE Plug ‘n Play USB Mikrofon
  • Audio-Technica AT2020USB PLUS Cardioid Condenser USB Mikrofon
  • Shure MV7X XLR Kontaklı Dinamik Podcats & Stream & Vokal Mikrofonu MV7X

İnsanlar, toplumsal ağ uygulamalarında kendi görüntülerinde, yorumlarda yahut DM’lerde bir dizi farklı argo terim ve kısaltma kullanıyor. YouTube, Instagram, TikTok ve başka platformlarda görebileceğiniz kısaltmalardan biri de ASMR. Bu terim sesin ana odak noktası olduğu içeriklerde kullanılıyor lakin tam olarak ASMR ne demek, neyin açılımı? Bu rehber yazıda ASMR’nin ne olduğunu anlattık.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Toplumsal medyada ASMR ne demek? ASMR görüntüsü için en güzel mikrofonlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!