Titanik’in direktörü James Cameron: “Yaşananlar Titanik’e benziyor”

featured
1997’de Titanik filmini yöneten James Cameron, BBC’ye verdiği demeçte Titan denizaltısının kaybını “iliklerine kadar” hissettiğini söyledi. Bununla birlikte Cameron, Titan denizaltısının başına gelen felaketi günler öncesinden iddia ettiğini de açıklamalarında paylaştı.

Cameron: “Felaketten şüphelendim”

Titanik, 1997 yılında Kate Winslet ile Leonardo DiCaprio başrolleriyle vizyona girerek sinemanın tarihine kazındı. Bunu sağlayan direktör James Cameron ise temelinde batık Titanik’in enkazına 33 defa dalış gerçekleştirmiş durumda. Cameron, yaptığı açıklamada denizaltı kaybolduğunda pazar günü bir gemide olduğunu ve pazartesi gününe kadar haber alamadığını söyledi. Denizaltının birebir anda hem navigasyonunu hem de bağlantısını kaybettiğini öğrendiğinde, hemen bir felaketten şüphelendiğini söyledi.

“Ne olduğunu iliklerime kadar hissettim. Denizaltının elektronik aksamının bozulması, bağlantı sisteminin bozulması ve izleme transponderinin tıpkı anda bozulması… Denizaltının başına gelenleri anladım.”

Cameron, haberi duyar duymaz çabucak derin denizaltı topluluğundaki birtakım temaslarını aradığını ve bir saat içinde aşağıdaki gerçekleri öğrendim. Cameron, denizaltı ile irtibatın 3500 metreden 3800 metrelik tabana yanlışsız inerken kesildiğini söyledi. Cameron, hem irtibatın hem de navigasyonun birebir anda kesildiğini belirtirken Bir felaket olayı olmadan ikisini de tıpkı anda kaybetmezsiniz, gücü yüksek bir felaket olmalı. Aklıma birinci gelen bir içe hakikat patlama olduğuydu.”

“Korkunç bir ironi”

Cameron ayrıyeten Titan ve mürettebatının kaybında “korkunç bir ironi” olduğunu öne sürerek bunu 1912’de Titanik’in kaybına benzetti ve “Şimdi elimizde ne yazık ki birebir ikazları dikkate almama unsurlarına dayanan bir öteki enkaz var. OceanGate uyarılmıştı.” dedi. Cameron, kendisi de dahil olmak üzere derin su altı topluluğundan kimilerinin OceanGate’e bir mektup yazarak “felakete giden bir yolda olduklarını” söylediğini belirtti. 2018 yılına dayanan dokümanlar Titan’ın inançlı olmadığını gösteriyordu. Titanik’in kaptanı da önlerinde buzdağı olduğu raporlarını görmezden gelerek rotaya tam sürat devam etmişti.

Titan’ın kesimleri bulundu

Perşembe günü uzaktan denetim edilen bir denizaltının görevlendirilmesiyle OceanGate’e ilişkin olan Titan aracının enkaz modülleri bulundu. Kuzey Atlantik’te kaybolan ve Titanik enkazını görmek için yola çıkan Titan denizaltısındaki beş kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. ABD Kıyı Güvenlik yetkilileri, mürettebatın denizaltıdaki basınç kaybından kaynaklanan içe yanlışsız bir patlama sonucu hayatını kaybettiklerini duyurdu.

Yetkililer, bulunan denizaltı modüllerinin, “feci bir patlama” sonucu ortaya çıktığını belirtti ve kazanın Titanik enkazının uç tarafından 478 metre uzakta tespit edildiği vurgulandı. Okyanusun bu derinliğindeki inanılmaz basınç şartlarında mürettebatın hiçbir şey hissetmeden milisaniyeler içerisinde hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Titanik’in direktörü James Cameron: “Yaşananlar Titanik’e benziyor”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!