Titan denizaltısı patladıysa, Titanik batarken neden patlamadı ve nispeten sağlam kaldı?

featured

Titan denizaltısı, geçtiğimiz hafta Titanik’in enkazını keşfetmek için yaptığı dalış sırasında bir iç patlama yaşadı ve beş yolcusu da hayatını kaybetti. Ve bu feci kaza, internet üzerinde yeni bir tartışmanın da başlamasına neden oldu: Titan’ın yaşadığı iç patlama, derinlerde yatan Titanik batarken neden yaşanmadı? Öbür bir deyişle, Titanik batarken neden patlamadı?

Geçtiğimiz hafta, radyo programı sunucusu Jesse Kelly, gönderdiği bir tweet’te “Gerçekten aptalca bir sorum var: Su basıncı, Whoopi Goldberg’in bir üzümün üzerine basması üzere bir denizaltıyı ezebilecek kadar berbatsa, Titanik nasıl tabanda oturuyor ve nispeten sağlam?” diye sordu. Elbette kimileri bu soruyla alay etmekte gecikmedi, fakat pek çok kişi de kendi şaşkınlıklarını belirterek soruyu destekledi.

Bu soruyu cevaplamak için, öncelikle iç patlamaların neden meydana geldiğine bakmamız gerekiyor. İçeri yanlışsız olan bu patlamalar, iç ve dış basınç ortasındaki basınç farkının sonucu olarak objelerin kendi üzerine çökmesiyle ortaya çıkar.

Northeastern Üniversitesi fizik profesörü Arun Bansil, Northeastern Küresel News için yazdığı bir yazıda, “Bir su altı aracı okyanusun derinliklerindeyken, yüzeyinde su basıncı nedeniyle oluşan kuvveti deneyimliyor” dedi ve devam etti: “Bu kuvvet, gövdenin dayanabileceği kuvvetten daha büyük hale geldiğinde, araç şiddetli bir formda patlar.

Bir objenin içinde dışarıya nazaran daha düşük basınç olduğu sürece, yüzeyinde patlamalar meydana gelebilir. Örneğin içindeki bütün hava çıkartılarak vakum oluşturulmuş bir kutu, kendi içine yanlışsız çökecektir.

Titan denizaltı aracının patlamasına karşın Titanik’in patlamaması sorusuna yanıt vermek için yapmamız gereken şey, Titanik’in batma öyküsüne bakmakta yatıyor. Aslında, Titanik’in birtakım kısımları tıpkı iç patlamayı yaşadı lakin bu belirleyici değildi.

Titanik’in kıç kısmı, muhtemelen yüzeyin yaklaşık 60 metre altında patladı. Bu birinci patlama yahut patlamaların akabinde geminin içindeki havanın hür kalarak içeriye su dolması ile basıncın dış ve iç kısımlarda eşit olmasına neden oldu ve patlamayan kesimler bu yıkıcı olaydan kurtulmayı başardı.

Geminin gereğince büyük kısmı bu patlamaları yaşamadığı için, Titanik nispeten “sağlam” bir formda batmayı başardı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Titan denizaltısı patladıysa, Titanik batarken neden patlamadı ve nispeten sağlam kaldı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!