Tehlikelerle dolu olan Dünyanın en sıcak yeri: Vefat Vadisi’nde nasıl hayatta kalabilirsiniz?

featured

Ölüm Vadisi, yaz aylarında 49°C’nin üzerindeki sıcaklıklarıyla dünyanın en sıcak yeri olarak biliniyor. Sıcağın yanı sıra, Kaliforniya çölünde sessizce pusuya yatan çok sayıda müthiş akrep, tarantula ve zehirli yılana da konut sahipliği yapıyor. Zehirli gazla dolu maden kuyuları iddia edebileceğinizden çok daha fazla sayıda olduğundan, adımlarınıza da dikkat etmek isteyebilirsiniz.

Peki, beşerler bu türlü bir yerde nasıl hayatta kalabiliyor? İşte Vefat Vadisi Ulusal Parkı’ndaki en tehlikeli şeyler ve park korucularının şiddetli şartlarda hayatta kalmak için önerdikleri…

Ölümcül hava koşulları

Hayatta kalmak için hazırlıklı olun” ihtarında bulunan Ulusal Park yetkilileri, lokal sıcaklıkların öldürücü olabileceği ihtarında bulunuyor. Vefat Vadisi, Kuzey Amerikada’ki ve dünyadaki en sıcak ve en kurak yer olarak bilinir. Burada insanların ölmesi alışılmadık bir durum değil, fakat sıcağa bağlı hastalıkların gerçek boyutu bilinmiyor.

Vadinin en yüksek sıcaklığı yaklaşık 110 yıl evvel küçük bir yer olan Furnace Creek köyünde 57°C ile en yüksek düzeye ulaşmış, geceleri ise 0°C civarına kadar düşmüş. Bu sıcaktan soğuğa değişen hava sıcaklıkları bölgede epeyce olağan olmakla birlikte, kum geceleri o kadar süratli soğuyor ki sık sık donma şartları meydana geliyor.

Korucular bu hususta kimi tavsiyelerde bulunuyor. Terle kaybedilen suyu yerine koymak için günde en az 4 litre, şayet etkinseniz daha fazlasını içmenizi öneriyorlar. Bunun dışında, yaz aylarında asfalt yollarda kalmanızı ve otomobiliniz bozulursa yardım gelene kadar otomobilinizde kalmanızı söylüyorlar.

Tehlikeli hayvanlar

Yaklaşık 225 km uzunluğundaki çöl, çıngıraklı yılanlardan akreplere ve hatta karadul örümceklerine kadar epey ürkütücü yaratıklara mesken sahipliği yapıyor. Bu nedenle park yetkilileri, bu güçlü toprağa girenlerin asla ellerini ya da ayaklarını tam olarak göremeyecekleri bir yere sokmamaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Wernerius inyoensis akrebi, 2009 yılında vadideki Inyo Dağları’nda keşfedilmiş olup ABD’de keşfedilen en küçük akreplerden biri. Zehirli olmasına karşın, bu cins sizi öldürebilecek kadar tehlikeli değil. Lakin tekrar de sokma durumunda hastaneye kaldırılmanız gerekiyor.

Tarantulalar ve Mojave çölü yılanları da burada pusuda bekliyor ve sonuncusu potansiyel olarak küçük bir çocuğu yahut 30 kiloya kadar olan hayvanları öldürebiliyor. Sizi şaşırtacak olsa da bölgedeki kemirgenler de yüksek bir vefat riski oluşturuyor. Zira onlarla yahut dışkılarıyla temas halinde hantavirüs yayabiliyorlar.

Titreme ve karın ağrılarına ek olarak yorgunluk, ateş ve kas ağrıları bu virüsün belirtileri ortasında yer alıyor. Vadide bu hastalığa yakalanan olup olmadığı bilinmemekle birlikte, araştırmacılar mahallî kaktüs farelerinde bu virüsün bir varyantının izlerine rastlamış.

Tehlikeli yollar

Kavurucu sıcaklıklar ve sayısız akreple birlikte, Mevt Vadisi’ndeki ölümlerin en önemli nedenlerinin bunlar olmasını bekliyor olabilirsiniz. Lakin park yetkilileri, burada en çok otomobil kazalarının can aldığını ve yıllar içinde çok sayıda olay yaşandığını belirtiyor.

Zayıf telefon sinyali ve vadinin sonundaki Las Vegas’tan büsbütün kopuk olması nedeniyle yardım almak epey güç. Yetkililer kazalardan kaçınmak için sürat sonlarına uymanızı, dik yokuşlardan inişlerde daha düşük bir vitese geçmenizi ve emniyet kemerinizi katiyen takmanız gerektiğini belirtiyor.

Zehirli maden ocakları

1800’lerin sonlarında pek çok kişi altın ve gümüş aramak için hevesle Vefat Vadisi’ne akın etti. Lakin bu uğraşlar, bedelli bir şey bulmayı imkansız hale getiren su, yakıt ve teknoloji yetersizliği nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı.

Günümüzde terk edilmiş madenler çölün dört bir yanına dağılmış durumda. Bunlardan en tehlikelisi ve mili parkların sömürülmesiyle ilgili insanların reaksiyonunu çeken 152 m derinliğindeki Boraxo Madeni.

Bu tarihi yerleri keşfetmek değişik görünse de, korucular ne kıymetine olursa olsun bunlardan uzak durulması gerektiğini söylüyor. Zira içerlerinde zehirli gazlar olma ihtimali çok yüksek. Ayrıyeten Nevada Üniversitesi, bir kişinin madenden çıkana kadar tesirlerini hissetmeyebileceği konusunda uyarıyor.

Tehlikeli kenevir çiftlikleri

Breaking Bad’i izlediyseniz Walter White’ın ıssız bir çölün ortasına kurduğu kenevir çiftliğine aşinasınızdır. Anlaşıldığı üzere, Mevt Vadisi’nin birtakım bölgeleri, korucuların potansiyel tehlike olduğunu tez ettiği epey misal alanlara mesken sahipliği yapıyor. Yetkililer bunlardan birine rastlanırsa, inançta olmak için koşmayı, yürümeyi, sürünmeyi yahut saklanmayı tavsiye ediyor.

Korucular son olarak; buraya gelenleri düzgün hazırlanması gerektiğini, ayrıntılı haritalar taşımalarını ve evvelce yaptıkları planları onlara bildirmeleri gerektiğini söylüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tehlikelerle dolu olan Dünyanın en sıcak yeri: Vefat Vadisi’nde nasıl hayatta kalabilirsiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!