Star Citizen tek başına GTA 5, RDR2 ve Cyberpunk 2077’nin toplamından daha maliyetli!

featured
Uzun müddettir ertelenen kitle fonlu görüntü oyunu Star Citizen, şu anda tarihteki rastgele bir görüntü oyununun en büyük bütçesine sahip. Şu anda oyunun fiyat etiketi Red Dead Redemption 2, Grand Theft Auto 5 ve Cyberpunk 2077’nin toplamından daha fazla. Bu, Star Citizen’ın kitle fonlamasıyla kırdığı rekorların sonuncusu pozisyonunda.

Star Citizen birinci Kickstarter kampanyasını 2 milyon dolar gibi nispeten mütevazı bir gayeyle başlatmıştı. Oyun, Wing Commander oyunlarının manevi halefi olarak sunulmuş ve proje serinin başkanı Chris Roberts tarafından yönetilmişti. Geldiğimiz noktada Star Citizen ve tek oyunculu senaryosu Squadron 42‘nin geliştirilmesi on yılı aşkın bir süredir devam ediyor.

Tarihin en maliyetli oyunu

Eylül 2022 tarihinde Star Citizen’ın kitlesel fonlama bütçesi 500 milyon doları aştı. Bu yazının yazıldığı an itibariyle bu ölçü 591 milyon doları geçmiş durumda. Ve görünürde oyunun bir çıkış tarihi de yok.

Bir perspektif sunmak gerekirse, Grand Theft Auto 5‘in bütçesi 137 milyon dolar, Red Dead Redemption 2‘nin 170 milyon dolar ve Cyberpunk 2077‘nin 174 milyon dolar civarındaydı. Bunun manası, Star Citizen’ın maliyetinin şu anda son on yılın en kıymetli görüntü oyunlarından üçünün toplam bütçesini aşmış olduğu gerçeği.

Ne vakit çıkacağı aşikâr değil

Star Citizen, 500 milyon dolar sonuna ulaşmadan evvel bile şimdiye kadar yapılmış en kıymetli görüntü oyunuydu. Bütçesine yaklaşabilen tek oyun BioWare’in 2011 yılında çıkardığı MMO RPG’si Star Wars: The Old Republic’ti ve üretiminin yaklaşık 200 milyon dolara mal olduğu iddia ediliyordu. Bununla birlikte, oyun en azından oyunculara birkaç yıl boyunca bir formda oynama imkanı verdi. Bununla birlikte, Star Citizen en azından oyunculara birkaç yıl boyunca bir biçimde oynama imkanı verdiğini de belirtelim.

Oyunun birinci versiyonu 2013 yılında yayına girdi. O vakitten bu yana, geliştirici oyunu kademeli olarak güncelledi ve oyunculardan yeni gemiler satın almalarını isterken yeni içerikler ekledi. Star Citizen’ın en son güncellemesi Mayıs ayında yayınlandı ve bu güncelleme kendi hissesine düşen tartışmaları da beraberinde getirdi. Oyunun fiyat etiketi, vakit geçtikçe ve oyun için daha fazla güncelleme yayınlandıkça büyük olasılıkla artmaya devam edecek. Oyunun tam sürümünün dijital vitrinlere çıkıp çıkmayacağı ise şimdi belirli değil.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Star Citizen tek başına GTA 5, RDR2 ve Cyberpunk 2077’nin toplamından daha maliyetli!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!