Şok edici gerçek: Disneyland’in Karayip Korsanları kısmı, bir devir gerçek insan kemikleriyle doluymuş

featured

Disneyland’deki dünyaca ünlü Karayip Korsanları kısmında, bir periyot gerçek insan kalıntıları bulunuyordu. Artık bu kalıntılar modellerle değiştirilmiş olsalar da, anlatılanlara nazaran, 1967’de bu cümbüş aracı yapıldığında mevcut olan düzmece alternatifler gereğince düzgün değildi ve bu nedenle parkın “hayal mühendisleri” kimi gerçek gereçleri kullanmayı tercih etti.

Günümüzde bunu düşünmek şok edici olabilir, lakin Disneyland’ın gerçek kalıntıları kullanması, insan kemiklerinin beklemeyeceğiniz yerlerde ortaya çıkmasının en yakın tarihli örneği değil. Örneğin, izleyicilerin pek çok iskelet içerdiğini hatırlayabilecekleri 1982 imali Poltergeist filminde de gerçek iskeletler kullanıldı.

Oyuncuların haberi yokmuş

Hatta Snopes, Poltergeist hakkındaki söylentileri incelediği bir araştırma bile yaptı ve bazen oyuncu takımının haberi bile olmadan insan iskeletlerinin kullanıldığını doğruladı. Snopes’un söylediğine nazaran, bir TV röportajı sırasında yıldız JoBeth Williamsmasumiyetim ve saflığımla, bunların gerçek iskeletler olmadığını varsaydım. Plastik yahut kauçuktan yapılmış sahne süsü iskeletler olduklarını varsaydım. Tüm takım üzere, ben de daha sonra, kauçuktan geçersiz iskeletler yapmak çok değerli olduğu için gerçek iskeletler kullandıklarını öğrendim. Ve bence herkes bu fikirden hakikaten ürktü.

Benzer bir formda, o zamanki geçersiz iskeletler için var olan teknolojik sınırlamalar, Disneyland’ın korsan temalı tekne seyahatinde gerçek iskeletlerin kullanılması kararına yol açtı. Atlas Obscura’nın belirttiğine nazaran eski Disney imalcisi Jason Surrell, Karayip Korsanları: Sihirli Krallıktan Sinemalara isimli kitabında “dönemin uydurma iskeletlerinin inandırıcılıktan çok uzak” olduğunun düşünüldüğünü açıkladı.

O hali ile bile parkın geri kalanının toplam maliyeti kadar maliyetli olduğundan ötürü, gerçeğe yakın iskeletler yapmak, sahne düzenleme departmanları için çok fazla geldi. Bunun yerine, California Üniversitesi, Los Angeles’tan (UCLA) alınan ve gerçek insan kalıntıları olan kemikler kullanıldı.

Teknoloji o vakitten beri ilerledi ve teknolojiyle birlikte, bu cümbüş seyahatinin evvelki dizaynında bulunan kalıntıların yerini, şaşırtan derecede inandırıcı iskelet modellerinin aldığı yeni bir çağ başladı. Surrell, kemiklerin kendi ülkelerine geri döndüklerini ve uygun bir cenaze merasimi yapıldığını da belirtiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şok edici gerçek: Disneyland’in Karayip Korsanları kısmı, bir devir gerçek insan kemikleriyle doluymuş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!