Sivrisineklerin sizi ısırmaması için ne yapabilirsiniz? İşte gerçekler ve kent efsaneleri

featured

Yaz aylarından bahsederken birden fazla kişinin aklına birinci olarak tatil öyküleri gelse de, yaz akşamlarını mahveden sivrisinekleri de unutmamak lazım. Muhtemelen herkesin daima olarak sivrisinekler tarafından ısırılan bir arkadaşı ve hiçbir sivrisineğin ısırmadığı bir arkadaşı vardır. Bunun nedeni, sivrisineklerin ısıracak insanları bulmak için koku alma duyularını kullanmaları ve birtakım insanların daha “çekici” kokmasıdır. Parfüm, sabun, beslenme biçimimiz ve gibisi pek çok farklı şey kokumuzu etkileyebilir.

Peki lakin sivrisineklerin hangi kokulardan hoşlanıp hoşlanmadığı hakkında bildiklerimizi ne kadar gerçek? Hangileri gerçek, hangileri kent efsanesi? Gelin birlikte bakalım…

1. Sabun markası

Hepimizin bildiği üzere, sabunlar nasıl koktuğumuzu tesirler, lakin birebir sabunu kullanan beşerler da birbirlerinden farklı kokabilir. Bu yıl yayınlanan bir araştırma, kimi beşerler için Dove ve Simple Truth sabunlarıyla yıkanmanın onları sivrisinekler için daha cazip hale getirdiğini, ancak Native sabunla yıkamanın sivrisinekleri uzaklaştırdığını buldu. Lakin öbür beşerler için hangi sabunu kullandıkları sivrisineklerin onları ne kadar alımlı bulduğunu etkilemiyordu. Bir diğerini sivrisineklere karşı koruyan bir marka sabun, sizin için hiçbir fark yaratmayabilir.

2. Muz

Sivrisinek ısırıklarından kaçınmak için bu yaz muz yerine üzüm yemek isteyebilirsiniz. ABD’de yapılan bir araştırma, birtakım beşerler muz yedikten sonra ellerinin kokusunun sivrisinekler için daha cazip olduğunu buldu. Fakat bu çekicilik tüm meyveler için geçerli değildi. Tıpkı sistemler üzüm kullanılarak tekrarlandı ve gönüllüler üzümleri yedikten sonra sivrisinekler açısından bir fark gözlemlenmedi.

3. Bira

2010 yılında yapılan bir araştırma, sivrisineklerin insanları bira yahut su içmeden evvel ve sonra ne kadar cazip bulduğunu ölçtü. Bira içtikten sonra gönüllülerin beden kokusu sivrisinekler için daha cazip hale geldi.

Ancak sivrisineklerin gönüllüleri su içtikten sonra ne kadar alımlı bulduklarında bir değişiklik olmadı.

4. Deodorant

Nature’da yayınlanan bir araştırma, deodorantlardaki bir bileşiğin (izopropil tetradekanoat) sivrisinekleri deodorantla kaplı yüzeye konmalarını önleyerek uzaklaştırdığını buldu. Hatta, sivrisineklerin konma sayısında %56’lık bir azalma oldu. İdman yaparken deodorant kullanmayı hatırlamak daha da değerli olabilir. Nature’daki diğer bir araştırma, terliyseniz sivrisineklerin sizi daha cazibeli bulduğunu ortaya koydu.

5. Sarımsak ve B vitamini

Pek çok insan sivrisinekleri kovmak için konutta deva olarak sarımsak yer ve B vitamini destekleri alır. 2005 yılında yapılan bir çalışmada, iştirakçiler sarımsak yahut plasebo tükettikten sonra sivrisineklere maruz bırakıldılar. Başka ölçümlerin yanı sıra sivrisinek ısırıklarının sayısı kaydedildi ve sonuçlar, sarımsağın sivrisinekleri kovduğuna dair hiçbir delil sağlamadı.

Benzer bir biçimde, 2005 yılında yapılan öteki bir araştırma, B vitamini desteği almanın sivrisinekler için cilt kokusunun cazipliği üzerinde hiçbir tesiri olmadığını buldu.

6. Deet kovucu

Deet, birçok böcek kovucuda bulunan ve çıplak cilt üzerinde kullanılabilen bir kimyasaldır. Çok uygun kokmaz (hem bizim ve sivrisinekler için) ve biraz yağlı hissettirebilir, lakin Deet içeren böcek kovucular, öbür kovucularla karşılaştırıldığında sivrisinek ısırıklarına karşı en uzun müdafaayı sunar.

7. Giysilere böcek ilacı uygulamak

Kovucuyu direkt cildinize uygulama fikrinden hoşlanmıyorsanız, giysilerinize permetrin üzere böcek ilacı püskürtebilirsiniz. Bu, sivrisineklerin ilaç sıkılmış giysiyle kaplı cildi ısırmasını önlemenin tesirli bir yoludur ve ordu tarafından kullanılan bir tekniktir. Sivrisinekler ekseriyetle ilaçsız giysiler üzerinden ısırdıkları için, bu tedbiri almaya değebilir.

Ancak bütün bu tedbirlere karşın sivrisinekler hala sizi ısırıyor olabilir. Bunun gerisindeki sebep, genetiğinizin nasıl koktuğunuzu ve hasebiyle sivrisinekler için ne kadar alımlı olduğunuzu da etkilemesidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sivrisineklerin sizi ısırmaması için ne yapabilirsiniz? İşte gerçekler ve kent efsaneleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!