Savunmada bir silah daha yerlileşiyor

featured

Makine ve Kimya Sanayisi (MKE), güvenlik güçleri tarafından kullanılan, yurt dışı bağımlılığı bulunan sistem ve alt sistemlerin yerlileştirilmesine yönelik çalışmalar yürütüyor.

Şirket, bu kapsamda Deniz Kuvvetleri Komutanlığının 25 milimetre KBA silahı yedek namlu tedarikinde yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırmak gayesiyle kelam konusu namluyu yerlileştirmeyi gündemine aldı. Muhtaçlığın çok uzun müddette, yüksek maliyetle karşılanabilmesi ve ülke tahdidi bulunması durumunda eserin temin edilememesi üzere durumlar bu kararda tesirli oldu.

YÜZDE 100 YERLİLİKTE ÜRETİLDİ, TESTLERİ MUVAFFAKİYETLE TAMAMLADI

Bu kapsamda MKE üretimi namlu çeliği kullanılıp, talaşlı imalat ve ısıl-yüzey süreç yapılarak, yüzde 100 yerlilikle namlu üretimi gerçekleştirildi. Yerlileştirilen namlu, 25 milimetre KBA silahı gövdesine entegre edildi. Deniz Kuvvetlerinin belirlediği platformda yapılan test atışları da muvaffakiyetle tamamlandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden gelecek siparişler doğrultusunda namluların seri üretim ve teslimatlarına başlanacak.

SİLAHIN TAMAMI DA YERLİLEŞTİRİLECEK

Fotoğraf: AA

MKE, namlunun yanında 25 milimetre silahın tamamının yerli ve ulusal imkanlarla üretilmesi için de çalışmalar yürütüyor. Şirketin teknik takımlarının yürüttüğü tasarım çalışmaları aşikâr bir etaba geldi.

Silahın da yerlileştirilmesiyle elektrik tahrikli 25 milimetre otomatik topa ek olarak gaz geri tepmeli 25 milimetre otomatik top da MKE’nin eser yelpazesine eklenmiş olacak.

Böylece Deniz ve Kara Kuvvetlerinin deniz platformlarında ve zırhlı muharebe araçlarında kullanılmak üzere muhtaçlık duyacağı 25 milimetre silah sistemleri tümüyle yerli ve ulusal imkanlarla karşılanabilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Savunmada bir silah daha yerlileşiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!