Sanal gerçekliğin geleceği, Apple Vision Pro ve Meta Quest Pro hakkındaki niyetlerim

featured


Apple çok uzun vakittir beklenen artırılmış gerçeklik gözlüğünü nihayet tanıttı: Apple Vision Pro. Herhalde duymayan kalmamıştır. Pekala bu lansman teknoloji dünyası için ne manaya geliyor? Neredeyse 30 yıldır bir türlü ana akım haline gelemeyen sanal gerçeklik bölümü nihayet rahat bir nefes mi alacak yoksa çok büyük bir fiyasko mu yaşanacak? Fiyatına bakılırsa ikinci seçenek çok daha yakınmış üzere gözüküyor: $3500. Hani Türk Lirasına çevirme işine hiç girmiyorum, zira 2024’ün başlarında evvel yalnızca ABD’de satışa çıkacak gözlük lakin bu fiyat burası için bile dudak uçuklatıcı.
Öyle olduğu için de isminin sonuna Pro eklemişler. Yani bu aslında profesyonellere yönelik bir eser demeye getiriyorlar. Bilgisayarlardaki Air üzere daha ucuz bir versiyonu da ileride çıkabilir ancak evvel Pro’yla başlamayı tercih etmişler. Pro gözlüklerde kendisine en güçlü rakip olarak gösterilen Meta Quest Pro bile $1500’dan piyasaya çıkardığı bu gözlüğün fiyatını sonradan $1000’a çekti. Pro olmayan modelleri $300-$400’dan satılıyor. Elbette teknolojik olarak farkları var fakat benzerlikleri de var. Kitleler için en kıymetli ve birinci pürüz fiyatı olacak üzere görünüyor.
Sonuçta Apple için yeni bir eser kategorisi bu ve yeni eser kategorilerinde evvel “early adopter” denilen erken benimseyiciler, hevesliler ve en değerlisi de developer’lar, bu platformda uygulama geliştirip satacak olan Pro şahıslar ve şirketler bunu alacak. Çabucak akabinde bunu bir statü sembolü olarak görenler, dostlarına fark ve hava atmak isteyenler taksitle filan, böbrek karşılığı bir halde edinmeye başlayacaklar. Apple bile koyduğu fiyat etiketini anons etmeden evvel onu rasyonalize etmek için “şu anda alabileceğiniz gelişmiş bir bilgisayar ve televizyon fiyatına” üzere kıyaslamalara girme muhtaçlığını hissetti.
Şimdi fiyatı bir kenara bırakıp teknik tahliline girişelim. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum lakin bu eserle oyun dünyasını birbirinden dikkatlice ayırmaya çalıştılar. Tanıtımında rastgele bir VR oyunla ilgili bir şeye rastlamadım. Halbuki olağanda bu tıp gözlüklere en kolay ikna edilecek ve en çok para harcamaya hazır kitle oyun meraklılarıdır. Onun yerine bilgisayara alternatif olabilecek bir verimlilik aracı olarak konumlandırdılar. Bunun yanı sıra ömrün içinden (lifestyle) örnekler gösterdiler. Entertainment – cümbüş hedefli dizi/film izlemek, çektiğiniz panaromik fotoğraflara, aile görüntülerine bakmak için kullanılabileceğinden kelam ettiler ve hatta bu hedefle kendisini dünyanın en âlâ öykü anlatıcısı olarak konumlandıran Disney Plus’ı yanlarına aldılar. Tüm bunlar maksat kitlenin artık oyuncular üzere niş bir topluluk değil de çok daha geniş bir kitle olabileceğinin ipuçlarını taşıyor. Onlar bunu direkt söylemediler fakat bu gözlüğü yeni iPhone haline getirmeyi çok istediklerini kestirim etmek güç değil. Pekala bu çeşit gözlükler cep telefonlarının yerini alabilir mi? Bu gözlük kadar küçülüp hafiflediklerinde tahminen. Lakin o vakte kadar bu kadar yaygınlaşmasını beklemek, hele bu fiyatlarla saflık olur.
Az evvel de söylediğim üzere… Teknolojik olarak ne kadar gelişmiş özelliklere sahip olursa olsun fiyat, yaygınlaşmada en değerli bariyerdir. Şu anda dünyada en çok satan gözlük Meta’nın Quest gözlüğü. $400’lık fiyatıyla toplamda 20 milyon sattı. Apple’ın gözlüğüyle tıpkı fiyattan $3500’a piyasaya çıkan Microsoft’un HoloLens’i toplam 300.000 satabildi. O da 2016’dan bugüne, 7 senede… Yeri gelmişken şunu da belirteyim. Big Tech denilen 5 büyük teknoloji şirketinden gözlük çıkarmayan bir tek Amazon kaldı.
Apple’ın elbette birtakım farkları var. Bir kez oburlarının icat ettiği şeyleri optimize ederek, bir manada tekrar icat ederek mevcut pazarları yenilemekte başarılı olduklarını biliyoruz. Bunu söylerken aklıma çabucak 2007 iPhone lansmanı geliyor. Ben o sırada HTC kullanıyordum ve işlevsel olarak birinci iPhone’un yaptıklarından çok daha fazlasına sahipti. Fakat genel kullanıcı tecrübesi güzel optimize edilmemişti. Birinci iPhone lansmanında bu istikametiyle uygun hazırlanmış bir telefonu $599 üzere erişilebilir ve makul bir fiyatla üstelik çabucak piyasaya sürdüler.
Şimdiyse aceleye gelmiş bir lansman izledik. Şirketin içinde eserle ilgili çalışan kimi mühendislerin şimdi piyasaya çıkmaya hazır olmadığını ve bu lansman için daha erken olduğu itirazlarını iletmelerine karşın Tim Cook tahminen de kendisine ilişkin en değerli mirası olabilecek bu eseri süratlice duyurmayı tercih etti.
Bu çeşit aygıtlarda cep telefonlarından farklı bir öteki durum daha var. Onu daima kullanamıyorsunuz. Örneğin Meta Quest’i ele alalım. Wall Street Journal’ın raporuna nazaran satılanların yarısından daha azı 6 ay sonra da kullanılmaya devam ediyor. Yani 10 milyona yakın aygıt birinci hevesle alınıp, sonra rafa kaldırılıyor. Eser berbat olduğundan mı? Hayır, deneyenler hak verecektir, aslında hayli eğlenceli tecrübeler sunuyor fakat aşılması gereken çok kıymetli birtakım sorunlar var.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sanal gerçekliğin geleceği, Apple Vision Pro ve Meta Quest Pro hakkındaki niyetlerim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!