Router ne demek, ne işe fayda? Router modem farkı nedir?

featured

Routerlar, bilhassa WiFi routerlar, internete erişmek için cihazlarımızı bağladığımız aygıtlar ve artık günlük hayatımızın bir kesimi. Teknik olarak karmaşık görünseler de yönlendiricilerin ne olduğunu anlamak ve kullanmak nitekim kolaydır. Yönlendiricinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını anlarsanız bu ağ eserlerinden azamî yarar sağlarsınız. Router nedir, ne işe fayda? Bu rehber yazıda anlatıyoruz.

Router ne demek, ne işe fayda 🤔

Router Türkçe manası; yönlendiricidir. Router nedir sorusunun karşılığı ise kısaca; iki yahut daha fazla paket anahtarlamalı ağı yahut alt ağları birbirine bağlayan aygıttır.

Yönlendirici, iki temel fonksiyona hizmet eder; paketleri amaçlanan IP adreslerine ileterek ağlar ortasındaki trafiği yönetmek ve birden fazla aygıtın birebir internet irtibatını kullanmasını sağlamak.

Birkaç router tipi vardır lakin birden fazla router, dataları LAN (yerel alan ağ) ve WAN (geniş alan ağ) ortasında iletir. LAN, aşikâr bir coğrafik alanla hudutlu bağlı aygıtlar kümesidir ve genelde tek bir router gerektirir. WAN ise geniş coğrafik alana yayılan büyük bir ağdır. WAN geniş bir alana dağıtıldığından çoklukla birden fazla router ve anahtar gerektirir.

Router, internet ile konutunuzda internete bağlanan aygıtlar ortasında irtibat kuran aygıttır. Router, isminden da anlaşılacağı üzere bağlı aygıtlar ve internet ortasında internet trafiğini yönlendirir. Router, konutunuzun internet ağının kıymetli bir kesimidir. Router sayesinde dizüstü bilgisayarınız, akıllı telefonunuz, tabletiniz, akıllı TV’niz ve öbür aygıtlarınız konutunuzdaki kablosuz ağa bağlanabilir.

Ağ yönlendiricisi, ağ düğümleri ile internet ortasındaki değerli aracılardır. Yönlendiriciler, IP (internet protokolü) sistemini kullanarak internet trafiğini yönetir ve data paketlerini yanlışsız IP adresine yönlendirir.

Router tipleri nelerdir ❓

Kablolu, kablosuz, çekirdek yönlendirici dahil olmak üzere çeşitli router çeşitleri vardır. Tüm routerlar temelde birebir fonksiyonu yerine getirse de her router ağa farklı biçimde bağlanır.

1️⃣ Wireless (Kablosuz) router

Kablosuz yönlendirici, modeme bağlanmak için Ethernet kablosu kullanır. Paketleri ikili koddan radyo sinyallerine dönüştürerek bilgileri dağıtır, akabinde anten kullanarak bunları kablosuz olarak yayınlar. Kablosuz yönlendiriciler LAN kurmaz; bunun yerine, kablosuz irtibat kullanarak birden fazla aygıtı birbirine bağlayan WLAN’lar (kablosuz mahallî alan ağları) oluşturur.

2️⃣ Wired (Kablolu) router

Kablolu yönlendirici de modeme bağlanmak için Ethernet kablosu kullanır. Akabinde, ağ içindeki bir yahut daha fazla aygıta bağlanmak, LAN oluşturmak ve bu ağ içindeki aygıtları internete bağlamak için farklı kablolar kullanır.

3️⃣ Core router

Çekirdek yönlendirici, ağlarında yüksek hacimli bilgi paketleri ileten büyük şirketler ve işletmeler tarafından kullanılır. Çekirdek yönlendiriciler, bir ağın “çekirdeğinde” çalışır ve harici ağlarla irtibat kurmaz.

4️⃣ Edge router

Çekirdek yönlendirici, büyük ölçekli bir ağ içindeki data trafiğini yönetirken, uç yönlendirici, hem çekirdek yönlendiricilerle hem de harici ağlarla bağlantı kurar. Uç yönlendiriciler, bir ağın “ucunda” çalışır ve öbür LAN ve WAN’lardan bilgi gönderip almak için hudut ağ geçidi protokolü kullanır.

5️⃣ Virtual router

Sanal yönlendirici, standart yönlendiriciyle tıpkı fonksiyonu gerçekleştiren bir programdır. Biri arızalanırsa, birincil ve yedek sanal yönlendiriciler oluşturmak için sanal yönlendirici yedekleme protokolünü (VRRP) kullanabilir.

Router heyetimi nasıl yapılır 💻

Wireless router konseyimi ve ayarlarının yapılması yıllar içinde çok daha kolay hale geldi. Günümüzde bilgisayar dışında akıllı telefon yahut tablet üzerinden kablosuz yönlendiricinin kurulumunu ve sonraki ince ayarlarını yapmanızı sağlayan yardımcı uygulamalar eserle birlikte geliyor. Gelmediyse, router suramı nasıl yapılır öğrenmek için aşağıdaki kolay adımları izleyin:
  1. Modemi USB yahut Ethernet kablosuyla router’a bağlayın.
  2. Bilgisayarı ağ kablosuyla router’a bağlayın.
  3. Tarayıcıdan router kullanıcı arayüzüne girin.
  4. Router kullanıcı ismi ve şifresini girin.
  5. İnternet irtibat bilgilerini girin.
  6. Ağ ismini (SSID) değiştirin.
  7. Bilgisayarınızla router ortasındaki ilişkiyi doğrulayın.
  8. Ağ güvenlik ayarlarını yapın.
  9. Router’ı uygun bir yere yerleştirin.

Modem ve router farkı nedir 🆚

Router ile modem ortasındaki fark nedir? Modem, koaksiyel kablo kontağı aracılığıyla internet servis sağlayıcınızdan gelen sinyalleri alır ve bunları aygıtlarınızın okuyabileceği sinyallere dönüştürür; bunun karşıtı de olabilir. Modem tarafından konutunuz yahut ofisinizle daha geniş internet ortasında kurulan temas, geniş alan ağı (WAN) olarak bilinir. Router, lokal IP adresİ atar ve mahallî alan ağı (LAN) oluşturarak aygıtlarınızın internet hizmetine bağlanmasına imkan tanır. Modem olmadan internete bağlanamazsınız.

Router ve modem tıpkı şey mi? ve Router gerekli mi? sorunu da yanıtlayalım.Eskideninternete bağlanmak için hem modem hem de ağ yönlendiricisine muhtaçlık vardı lakin günümüzde her iki aygıt da tek bir donanımda bir ortada. İnternetin birinci vakitlerinde iki başka aygıta muhtaçlık vardı zira modem ile router kullanımı besbelli biçimde farklıydı. Çevirmeli internetin telefon çizgileri üzerinden verildiği günlerde dijital aygıtlar ile telefon çizgilerinde kullanılan analog sinyaller ortasındaki bağlantısı sağlamak için farklı modemlere muhtaçlık duyuluyordu. Fakat, çağdaş fiber optik ve uydu internet temaslarıyla modemler artık konut internet altyapısını kolaylaştırarak biraz farklı bir rol oynuyor.

Bu rehber yazıda modemler ile birlikte sıkça anılan router nedir, ne işe fayda? açıkladık. Ayrıyeten modem ile router ortasındaki farklara değindik.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Router ne demek, ne işe fayda? Router modem farkı nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!