Rekor: Tüm vakitlerin en sıcak Haziran ayı yaşanıyor

featured
Küresel ısınma konusunda kritik eşiklerden birisi aşıldı. Avrupa Birliği’nin iklim izleme ünitesi, Haziran ayında global ortalama yüzey sıcaklığının 1.5°C eşiğini aşmasının akabinde, 2023 yılının kayıtlara geçen en sıcak yıl olabileceği alarmını verdi.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi Yönetici Yardımcısı Samantha Burgess yaptığı açıklamada “Dünya, kayıtlara geçen en sıcak Mayıs ayından 0.1°C daha soğuk geçen bir Mayıs ayının akabinde, kayıtlara geçen en sıcak Haziran ayını yaşadı. Global sıcaklıkların ne sıklıkta ve ne kadar müddetle 1,5 dereceyi aştığını belirlemek için iklimimizi izlemek her zamankinden daha önemli” sözlerini kullandı.

Haziran rekor kırdı

İklim değişikliğine ait Paris Mutabakatı’nın global ısınmayı 2°C’nin altında tavra ve 1.5°C ile sınırlamayı amaçladığını unutmamak gerekiyor. AB tarafından finanse edilen Copernicus İklim Değişikliği Servisi, Haziran ayı başında global ortalama yüzey hava sıcaklığının sanayi öncesi düzeylerin 1.5°C üzerinde olduğunu ve bunun bir yaz ayı için bir birinci olduğunu söyledi.

Dünya Meteoroloji Örgütü, Mayıs 2023’te bir rapor yayınlayarak global sıcaklıkların önümüzdeki beş yıl içinde yeni rekorlara ulaşacağını belirtmişti. Raporda, 2023 ve 2027 yılları ortasında yıllık ortalama yüzeye yakın global sıcaklığın en az bir yıl boyunca sanayi öncesi düzeylerin 1,5°C üzerinde olma ihtimalinin yüzde 66 olduğu belirtildi. Raporda ayrıyeten, önümüzdeki beş yıldan en az birinin ve beş yıllık periyodun tamamının kayıtlardaki en sıcak periyot olma mümkünlüğünün yüzde 98 olduğu belirtildi.

Copernicus, Haziran 2023’ün başındaki sıcak devrin önümüzdeki 12 ay içinde tekrarlanabileceğini çünkü Dünya’nın El Nino tesiri altında olduğunu bildiriyor. El Nino, ekvatoral Pasifik Okyanusu’ndaki yüzey sularının olağandışı ölçekte ısınmasını söz ediyor. Bu doğal iklim olayı, global ısınmaya bir nevi steroid tesiri uygulayacak.

Donanimhaber

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rekor: Tüm vakitlerin en sıcak Haziran ayı yaşanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!