Rekabet Kurumu, Google’a soruşturma açtı

featured
Rekabet Kurumu; Alphabet Inc, Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya nazaran, Alphabet Inc, Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti’den oluşan ekonomik bütünlüğün, çevrim içi imajlı reklamcılık ve reklam teknolojileri hizmetleri faaliyetlerine ait bağlama ve kendini kayırma davranışlarıyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği savı üzerine yürütülen ön araştırma Konseyce karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, evrak ve yapılan tespitleri müzakere eden Şura, bulguları önemli ve kâfi bularak, Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik kelam konusu şirketlerden oluşan ekonomik bütünlük hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Öte yandan, Rekabet Heyeti tarafından alınan soruşturma açılması kararı, teşebbüs ya da teşebbüs birliklerinin Kanun’u ihlal ettikleri, ceza ile karşı karşıya kaldıkları yahut kalacakları manasına gelmiyor.

Kurumdan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün çevrim içi imajlı reklamcılık ve reklam teknolojileri hizmetleri faaliyetlerine ait olarak bağlama ve kendini kayırma davranışlarıyla 4054 sayılı Kanun’un 6. unsurunu ihlal ettiği savı üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, evrak ve yapılan tespitleri 18.05.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Konseyi, bulguları önemli ve kâfi bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. hususunu ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlük hakkında soruşturma açılmasına, 23-23/432-M sayı ile karar verdi.”

Donanimhaber

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rekabet Kurumu, Google’a soruşturma açtı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!