Plüton hakkında bir acayip gerçek daha: Cüce gezegenin uyduları, onun etrafında dönmüyor

featured

Plüton’un gezegen mi yoksa bir cüce gezegen mi olduğu konusunda herkes tıpkı kanıyı paylaşmayabilir. Lakin hiç kimse onun değişik ve sıra dışı bir varlık olduğunu tartışmıyor. Bu cismin bazen Güneş’e Neptün’den daha yakın olmasına kadar yaptığı her şey, başka bir tuhaflık manasına geliyor.

Bu uzak cüce gezegenin farklı özellikleri ortasında uyduları ve Plüton’un etrafındaki yörüngeleri de bulunuyor. Daha doğrusu, Plüton’un yörüngesinde dönmedikleri için dikkat çekiyorlar. Bu uydular, şaşırtan bir biçimde Plüton’un dışında bir noktanın yörüngesinde dönüyor ve bunun sebebi en büyük ayı olan Charon üzere gözüküyor.

Charon, Plüton’un yaklaşık yarısı kadar bir büyüklüğe ve kütlesinin yaklaşık sekizde biri kadar kütleye sahip. Bu uydu o kadar büyük ki, bu sistemin tartı merkezi – bir sistem yörüngesindeki objelerin etrafında döndüğü nokta – aslında cüce gezegenin yarıçapının yaklaşık yüzde 83’üne denk gelen bir formda Plüton’un yüzeyinden sahiden uzakta, 960 kilometre ötede yer alıyor.

Ayrıca Jüpiter de teknik olarak Güneş’in etrafında dönmüyor, lakin büyüklüğü ve Güneş’e olan uzaklığı göz önüne alındığında anlaşılabilir bir halde, yüzeyinin çabucak dışındaki bir noktanın yörüngesinde, Güneş’in yarıçapının yaklaşık yüzde 7’si kadar uzakta dönüyor.

2006’daki Memleketler arası Astronomi Birliği toplantısında, “cüce gezegen” kategorisi oluşturulduğunda ve Plüton tekrar sınıflandırıldığında, Plüton ve Charon’a çift gezegen demeye başlama önerisi geldi. Bu teklif kabul edilmedi, lakin artık kimileri bu çifti çift cüce gezegen olarak isimlendiriyor.

Dikkate çeken dört uydu daha var: Stix, Nix, Kerberos ve Hydra. Bunların dördü de küçük ve sistemsiz biçimli. Yörünge düzlemleri, Plüton’un ekvatoru ile dengeli gözüküyor ve bilim insanları, bunların, Plüton ile emsal büyüklükteki bir obje ortasındaki çarpışmanın sonucu olduğuna inanıyorlar.

Bu dört küçük dünyanın yörüngeleri dairesele çok yakın ve merkezlerinde Plüton yer almıyor. Bunun yerine, Plüton ve Charon ortasında bir noktada, yük merkezi etrafında bir yörüngede dönüyorlar. Bu karmaşık ve tuhaf dans, yörüngelerinde neredeyse eksiksiz kalıplara sebep oluyor. Styx, Nix, Kerberos ve Hydra döngüleri, Charon’unkiyle 3:4:5:6 nizamına sahip. Bu, Charon’un her 60 döngüsünde Styx’in 20, Nix’in 15, Kerberos’un 12 ve Hydra’nın 10 dönüş yaptığı manasına geliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Plüton hakkında bir acayip gerçek daha: Cüce gezegenin uyduları, onun etrafında dönmüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!