Organ naklinde büyük gelişme: Dondurulmuş organlar gelecekte hayat kurtarabilir

featured

Organ nakillerinde kullanılan organlar, vitrifikasyon üzere uzun periyodik kriyoprezervasyon formülleriyle korunabilir. Bu prosedürde organa kriyoprotektif kimyasallar pompalanır ve buz kristalleri oluşmayacak kadar süratli bir formda soğutulur. Fakat sorun, organı beden sıcaklığına geri döndürmeye çalışırken ortaya çıkar.

Minnesota Üniversitesi’ndeki bilim insanları bu sorunun üstesinden gelmek için organı yalnızca yüzeyinden değil, içinden de süratli ve eşit bir biçimde ısıtan yeni bir nano ısıtma metodu geliştirdi.

Ekip, deneylerinde fare böbreklerini 100 güne kadar kriyojenik halde sakladı. Akabinde başarılı bir biçimde tekrar ısıttı ve kriyoprotektif kimyasallardan arındırarak beş canlı fareye nakletti. 30 gün içinde tüm fareler, sağlıklı bir organdan ayırt edilemeyecek biçimde böbrek işlevlerine sahip oldu.

Bu yeni formülde, organın kan damarlarından geçen demir oksit nanopartikülleri kullanılıyor. Nanopartiküller, elektromanyetik dalgalarla aktive edildiklerinde organı eşit formda ısıtıyorlar.

Asıl soru, bu teknolojinin insanlara uygulanıp uygulanamayacağı. Her yıl nakil için bağışlanan böbreklerin yüzde 20’si, bir alıcı onlara erişemeden vakit aşımına uğradığı için boşa gittiği varsayım ediliyor. Kriyoprezervasyon teknolojisiyle birlikte bu, potansiyel olarak bir sorun olmaktan çıkabilir.

Ekip, metodun insanlara uygulanmasının birkaç yıl alabileceğini varsayım etse de biraz daha araştırma ile bunu başarabileceklerinden emin olduklarını söylüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Organ naklinde büyük gelişme: Dondurulmuş organlar gelecekte hayat kurtarabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!