Opera’nın üretken yapay zeka ile dolup taşan yeni tarayıcı Open One hazır; İndirin…

featured

Opera, üretken yapay zeka ile dolu tarayıcısının genel kullanıma hazır olduğunu duyurdu. Opera One, artık erken erişimden çıktı ve Windows, Mac ve Linux’ta herkes tarafından kullanılabiliyor. Tarayıcıyı şirketin web sitesinden indirebilirsiniz.

Opera, kenar çubuğundan erişebileceğiniz Aria isimli entegre bir yapay zekaya (AI) sahip. Aria’yı kullanmaya başlamak için bir klavye kısayolu (CTRL yahut Komut tuşu ve /) kullanabilirsiniz. AI, Opera’nın Android tarayıcısında da yer alıyor.

AI, Opera’nın ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI ile iştirakinin sonucunda ortaya çıktı. Aria, kullanıcıların sorgularını yanıtlamaya yardımcı olmak için GPT’ye bağlanıyor. AI, web’den canlı bilgileri kullanmasının yanı sıra, metin yahut kod oluşturma üzere yeteneklere de sahip ve Opera eserleriyle ilgili dayanak sorularını yanıtlayabiliyor. Ayrıyeten Opera One, tarayıcıda metne sağ tıkladığınızda yahut vurguladığınızda Aria için bağlamsal istemler oluşturabiliyor. ChatGPT yahut ChatSonic kullanmayı tercih ederseniz, bunlara da Opera One kenar çubuğundan erişmeniz mümkün.

Opera, AI’yi kullanmak istemeyen kullanıcıların buna zorlanmayacağını söylüyor. Ayrıyeten, Aria’yı kullanmak için öncelikle bir Opera hesabına giriş yapmış olmanız gerekeceğini de belirtmekte yarar var.

Opera One’ın modüler tasarımı

Opera One, yeni özelliklerinin yanı sıra modüler tasarım unsurlarına dayanan yeni bir görünüme sahip. Opera, bunun tarayıcının temel özellikleri ortaya çıkararak kullanıcıların gereksinimlerine ahenk sağlamasına yardımcı olacağını söylüyor. Bir blog gönderisinde “Opera One içindeki ilgili modüller, bağlama nazaran otomatik olarak ayarlanacak ve kullanıcıya daha akıcı ve zahmetsiz bir tarama tecrübesi sağlayacak” deniliyor.

Opera, sekme adaları ismini verdiği bir bilhassa de sekme karmaşasından kurtulmayı umuyor. Opera One, bir seyahat programı için bakıyor olabileceğiniz oteller ve rotalar yahut bir iş projesi için açtığınız tüm Google Dokümanları üzere ilgili sekmeleri birlikte gruplandırabiliyor.

Ayrıca, tarayıcının temellerinde de birtakım değişiklikler ve düzenlemeler bulunuyor. Opera, daha süratli ve meselesiz bir kullanıcı arabirimi sunmak emeliyle çok iş parçacıklı bir birleştiriciye sahip yeni bir mimari kullandı. Şirket, bu yaklaşımın yeni özellikler eklemesine ve Opera One’ı Chromium tabanlı öbür tarayıcılardan farklı kılmasına da yardımcı olacağını söylüyor ve bu yıl içerisinde daha fazla AI odaklı güncellemenin yolda olduğunu belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Opera’nın üretken yapay zeka ile dolup taşan yeni tarayıcı Open One hazır; İndirin…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!