Opera değişerek Opera One oldu: Tarayıcı dünyasında ihtilal başlıyor

featured
Opera, Aria adlı yapay zeka dayanaklı bir sohbet robotu ile birlikte gelen tarayıcının yeni sürümü Opera One‘ı piyasaya sürdü. Tıpkı Microsoft Edge’deki Bing sohbet robotu üzere, Opera’nın yapay zeka asistanı da tarayıcının kenar çubuğunda yer alıyor ve burada gerçek vakitli bilgileri kullanarak soruları yanıtlamasını, metin yahut kod oluşturmasını, fikirler üzerinde beyin fırtınası yapmasını ve daha fazlasını yapmasını sağlayabiliyorsunuz.

Artık Opera One var

Yerleşik sohbet robotu Opera’nın Composer AI motoru tarafından destekleniyor ve OpenAI‘nin GPT modeline bağlanıyor. Aracı kullanmak için, şimdi bir Opera hesabınız yoksa, bir Opera hesabına kaydolmanız gerekiyor. Bu süreç tamamlandıktan sonra, sohbete başlamak için ekranın sol tarafındaki Aria simgesine tıklayabilirsiniz. Opera, tarayıcının yenilenmiş sürümünü birinci olarak Mayıs ayında test etmeye başlamış olsa da, artık onu indiren herkes tarafından kullanılabilir. Mevcut Opera tarayıcı kullanalar da yeni güncelleme (Sürüm 100.0) ile Opera One’a kavuşacak.

Yapay zekalı tarayıcılar geliyor

Aria ve Opera One temelinde Edge’deki Bing ile çok misal ancak kimi güçlü farklılıklar var. Mesela Aria’yı kullanmak için vilayetle de kenar çubuğunu açmaya gerek yok. Bunun yerine, bir soruyu yahut istemi süratli bir biçimde yazabileceğiniz komut satırı gibisi bir yer paylaşımı (CTRL + /) açabilirsiniz.

Aria, Bing sohbet robotunun yapabildiği neredeyse her şeyi yapabilse de Edge asistanı ile uzunluk ölçüşemiyor. Aria, soru sorarken süratli bir biçimde bir konuşma tarzı seçmenizi sağlayan tıpkı cins menü sistemine sahip değil ve ayrıyeten oluşturmak istediğiniz metnin tonunu, biçimini ve uzunluğunu seçmenize imkan tanıyan tek tıklama seçenekleri de sunmuyor. Bunun yerine ton seçimlerini manuel olarak yapmak gerekiyor. Öte yandan artık yapay zeka ile entegreli tarayıcılar periyodu başladı diyebiliriz. Tarayıcılar artık yalnızca internete açılan pencere olmayacak.

Elbette Aria hala yeni bir araç ve Opera muhtemelen vakit geçtikçe onu güncellemeye devam edecek. Tahminen de Opera eninde sonunda Microsoft’un yakın vakitte tarayıcısına eklediği manzara oluşturma yeteneklerini de dahil edecektir. Aria’ya ek olarak, Opera One ayrıyeten birkaç ekstra yükseltme ile birlikte geliyor. Bunlar ortasında ilgili sekmeleri bağlamlarına nazaran otomatik olarak gruplayan yeni “sekme adaları”, yeni bir tasarım ve yükseltilmiş bir tarayıcı mimarisi yer alıyor. Aria’yı ve yeni Opera One tarayıcısını Windows, macOS ve Linux için deneyebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Opera değişerek Opera One oldu: Tarayıcı dünyasında ihtilal başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!