Nükleer füzyon deneylerinde yeni vakit rekoru

featured

Güney Koreli bilim insanları, nükleer füzyon deneyleri sırasında yeni bir dünya rekoruna imza attı. Açıklamalarına nazaran bilim insanları, Güneş çekirdeğinden 7 kat daha sıcak olan 100 milyon derece sıcaklıktaşimdiye kadar kaydedilen en uzun mühlet boyunca kalarak rekoru kırdı.

Nükleer füzyon, iki atomu bir ortaya getirerek büyük ölçülerde güç açığa çıkararak, Güneş’i ve öteki yıldızları parlatan tepkisi kopyalamayı amaçlıyor.

Genellikle iklim tahlilleri için çok kıymetli görülen pak güç, gezegeni ısıtan karbon kirliliği olmadan sınırsız güç sağlama potansiyeline sahip. Lakin bu süreçte ustalaşmak son derece sıkıntı.

Füzyon gücüne ulaşmanın en yaygın yolu, hidrojen varyantlarının bir plazma oluşturmak için inanılmaz yüksek sıcaklıklara ısıtıldığı, halka halinde bir reaktörü içerir.

SON REKOR 2021 YILINDA KIRILMIŞTI

Yeni vakit rekorunu kıran, Kore Füzyon Gücü Enstitüsü’ndeki (KFE) Araştırma Merkezi yöneticisi Si-Woo Yoon, tepkilerin uzun mühletler boyunca meydana gelebileceği yüksek sıcaklık ve yüksek yoğunluklu plazmaların nükleer füzyon reaktörlerinin geleceği için hayati ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Yüksek sıcaklıkların sürdürülmesi “yüksek sıcaklıktaki plazmanın istikrarsız tabiatı nedeniyle” kolay bir süreç değil. Bu son rekorun bu kadar değerli olmasının nedeni de bu.

“Yapay güneş” olarak isimlendirilen füzyon araştırma aygıtı KSTAR, Aralık 2023 ile Şubat 2024 ortasındaki testler sırasında plazmayı 100 milyon derece sıcaklıkta 48 saniye tutmayı başardı ve 2021’de kırılan 30 saniyelik rekoru geride bıraktı.

Güney Koreli bilim insanlarının sonuncu maksadı, 2026 yılına kdar 100 milyon derecelik plazma sıcaklığını 300 saniye boyunca koruyabilmek.

Bu amaç, füzyon operasyonlarını ölçeklendirmek için “kritik bir nokta” olarak görülüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nükleer füzyon deneylerinde yeni vakit rekoru

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!