NASA, son 30 yılda yükselen deniz düzeylerini gösteren telaş verici bir animasyon yayınladı

featured

NASA, son 30 yılda global deniz düzeyinin ne kadar yükseldiğini gösteren kaygı verici bir animasyon yayınladı. Görselleştirme, su düzeylerindeki yükselişi bir teknenin penceresinden bakıyormuşsunuz ve dalgalar tekneye çarpıyormuş üzere göstererek eksiksiz bir biçimde yansıtıyor.

Animasyon, suyun pencerenin yüksekliğinin yaklaşık yarısına kadar çıkmasıyla başlıyor. Ancak ortadan 30 yıl geçtiğinde su düzeyi hayli yükselmiş oluyor. NASA, bu vazife tarafından kaydedilen ölçümlerin tam olarak yanlışsız olduğunu söylüyor. Düzey, 60 günlük değişken ortalamaya nazaran belirleniyor.

Küresel deniz düzeyi son 30 yılda yaklaşık sekiz santimetre yükseldi. Bu çok fazla üzere görünmese de, deniz düzeyleri kelam konusu olduğunda, suyun yükseldiği her santimetre kıyıdaki yerleşim alanlarını risk altına sokuyor. Bu animasyon, birçok bireye biraz sıradan gelse de aslında düşünmesi epeyce korkutucu, bilhassa de okyanusun derinliklerine gerçek daima batan bir teknede olduğunuzu hayal ederseniz.

Devam etmekte olan iklim değişikliği krizinin, yükselen deniz düzeylerinin temelinde yattığına inanılmakta olup, bunun en besbelli nedeni milyarlarca yıldır donmuş halde bulunan antik buz kütlelerinin erimesi olarak görülmekte. Bu animasyonda deniz düzeyinin yükselişini görmekten daha da korkutucu olan şey ise, buzulların bir kısmının erimesi halinde deniz düzeyinin öngörülen 48 cm’e ulaşması durumunda nasıl görüneceğini düşünmek.

Otuz yıl uzun bir müddet, hatta neredeyse bir ömür üzere görünebilir. Lakin bu mühlet ExxonMobil üzere şirketlerin fosil yakıt yakmanın gezegenimiz için ne kadar tehlikeli olduğunu bildikleri mühletin yalnızca üçte ikisi kadar. Münasebetiyle birebir mühlet içinde deniz düzeyinin sekiz santimetre yükseldiğini görmek, iklim değişikliğini yavaşlatmanın yollarını bulmanın gerekliliğini nitekim ortaya koyuyor ve NASA’nın deniz düzeyi animasyonu, vaktimizin nasıl tükenmekte olduğunu bir kere daha hatırlatıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
NASA, son 30 yılda yükselen deniz düzeylerini gösteren telaş verici bir animasyon yayınladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!