NASA, Bir Yıllık Karbon Salınımını Kıta Kıta Gösteren İç Karartıcı 3 Görüntü Yayınladı!

featured

NASA, iklim değişiklikleri Dünya’nın geleceğini tehdit etmeye devam ederken bu hususa ait epey korkutucu birkaç görüntü yayınladı. Karbon emisyonlarının nitekim gözle görünebilir gibi gösteren imajlar, durumun vahimliğini gözler önüne seriyor.

Tüm kıtaları içeren üç görüntü NASA’nın Bilimsel Görselleştirme Stüdyosu tarafından yayınlandı. İmajlarda, iklim değişikliğinin nedenleri ortasındaki bir sera gazı olan karbondioksitin (CO2), çoğunlukla nerede salındığını ve bir yıl içinde nasıl değiştiğini gösteriyor. Fosil yakıtlar için turuncu, yanan biyokütle için kırmızı, kara ekosistemleri için yeşil ve okyanuslar için mavi renk kullanılıyor. Çalışmanın, 2021 yılı boyunca salınan CO2’yi gösterdiğini ekleyelim.

Amerika kıtasında bilhassa ABD’deki fosil yakıtların baskınlığı dikkat çekiyor

İlk görüntüde Kuzey ve Güney Amerika’yı görüyoruz. En başlarda, kirliliğin en çok öne çıkan kısmı ABD’nin Washington D.C. ve Boston üzere kentlerin de dahil olduğu kuzeydoğusu olarak karşımıza çıkıyor. Amazon yağmur ormanlarının bulunduğu kısım ise ağaçların gündüz karbonu emmesinden ötürü yeşil olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak yıl ilerledikçe ve büyüme mevsimi tamamlanıp, kış geldikçe bu karbonu salıyorlar. Görüntüden turuncu rengin ne kadar dominant olduğunu da görebiliyoruz. İmaj, kömür vb. kaynakların kullanımının devasa tesirleri konusunda bir hatırlatıcı niteliğinde.

Asya ve Avustralya’nın yer aldığı görüntüde Çin’den gelen fosil yakıt emisyonlarının fazlalığı görülüyor

İkinci görüntüde ise Asya ve Avustralya’yı görüyoruz. Burada, 2021 yılı boyunca Çin’in CO2’nin artan atmosferik yüküne büyük katkıda bulunduğu görülebiliyor. Bilhassa Pekin’in kirlilik konusunda öne çıktığı söylenebilir.

Avustralya turunculuk konusunda üst Asya’ya nazaran daha pak üzere gözükse pek o denli değil. Zira ülke, 2021 yılında dünyada kişi başına en yüksek kömür emisyonunun bulunduğu yer olarak açıklanmıştı.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da 1 yıldaki karbon salınımı ise şu şekilde

Son görüntüde ise Avrupa, Orta Doğu ve Afrika yer alıyor. İmgelerde, Avrupa ülkelerinden ve Suudi Arabistan’da salınan fosil yakıt emisyonlarının fazlalığı görülebiliyor.

NASA’nın yayınladığı görüntüler, karşı karşıya olduğumuz şeylerin bir göstergesi olduğu için farkındalık yaratmada değerli bir rol oynayabilir. Tüm bunlar, daha çok ve sık görülen sıcak hava dalgaları, seller, fırtınalar, yabani hayat üzerinde yıkıcı tesirler ve daha birçok önemli riskin habercisi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
NASA, Bir Yıllık Karbon Salınımını Kıta Kıta Gösteren İç Karartıcı 3 Görüntü Yayınladı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!