NASA, astronotların ter ve idrarını içilebilir suya dönüştürüyor

featured

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) nazaran her mürettebat üyesinin içme, yemek hazırlama ve diş fırçalama üzere muhtaçlıklarını karşılayabilmek için her gün ortalama 3,79 litre suya gereksinimi vardır.

“BU DÖNGÜYÜ YAKALAMAK OLAĞANÜSTÜ BİR BAŞARI”

ISS’de hayat takviye sistemlerini yöneten takımın bir modülü olan Cristopher Brown, “Bu, ömür takviye sistemlerinin evriminde ileriye yanlışsız çok değerli bir adımdır. Diyelim ki 500 ml suyu içtiniz ve bu sistem sayesinde bu suyun yüzde 2’sini kaybeder yüzde 98’lik kısmı ise içme suyuna dönüşerek bir döngüye girer. Bunu devam ettirmek epeyce şahane bir muvaffakiyet.” sözlerini kullandı.

Su sürece tertibatına gönderilen ter ve idrar burada damıtılarak tuzlu su üretir. Akabinde Tuzlu Su Sürece Düzeneği ile yüzde 98 oranında içme suyu elde ediliyor.

“MÜRETTEBAT İDRAR İÇMİYOR FİLTRELENMİŞ SU İÇİYOR”

ECLSS Su sistemleri yöneticisi Jill Williamson, “Tuzlu su sürece düzeneğinden evvel toplam su geri kazanım oranımız yüzde 93 ila 94 ortasındaydı. Tuzlu su işleyici sayesinde yüzde 98’lik toplam su geri kazanımına ulaşabileceğimizi kanıtladık.” dedi.

Ayrıca astronotların idrar içtiklerini düşünenler için Williamson, “Mürettebat idrar içmiyor; onlar, dünyada içtiğimizden daha pak olacak halde filtrelenmiş ve temizlenmiş içme suyunu tüketiyor” diye belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
NASA, astronotların ter ve idrarını içilebilir suya dönüştürüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!