NASA, astronotların idrar ve terini içilebilir suya dönüştürüyor

featured
NASA, bir gün Ay’a ve ötesine yapılacak vazifelerde değerli bir rol oynayabilecek teknolojik bir dönüm noktasına ulaştı. Uzay ajansı bu hafta Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun Çevresel Denetim ve Ömür Takviye Sistemi’nin (ECLSS) astronotların idrar ve terinin yüzde 98’ini geri dönüştürdüğünü açıkladı.

İdrar ve ter içilebilir suya dönüşüyor

Geliştirilen sistem bir yerlerden tanıdık geliyor olabilir. Şayet hatırlamadıysanız, Dune kitaplarında anlatılan Stillsuit‘ler de misal bir şey yapıyordu. Aktarılanlara nazaran ECLSS‘nin bir kısmı, istasyon mürettebatının günlük işlerini yaparken soluduğu ve terleyerek dışarı attığı nemi yakalıyor. Kısım içerisinde UPA (Urine Processor Assembly) olarak isimlendirilen bir başka sistem ise astronotların idrarını filtreliyor. Tüm süreç sonucunda ise istasyonda toplanan sıvının yüzde 98’i içilebilir suya dönüştürülüyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun hayat takviye sistemlerini yöneten grubun bir kesimi olan NASA’dan Christopher Brown, “Bu, ömür takviye sistemlerinin evriminde ileriye yanlışsız atılmış çok değerli bir adım. Diyelim ki istasyonda 100 pound su topluyorsunuz. Bunun iki poundunu kaybediyorsunuz ve öbür yüzde 98’i dönüp durmaya devam ediyor. Bunu devam ettirmek epey fevkalade bir muvaffakiyet.”

Uzay vazifelerinde temelinde ne kadar az su ve oksijen taşınırsa o kadar yeterli diyebiliriz. Çünkü bu kalemler hem ekstra maliyet hem de ekstra alan manasına geliyor. Su ve oksijen ölçüsü azaltılabilirse uzay araçlarına daha fazla bilimsel ekipman koyulabilir. ECLSS su alt sistemleri yöneticisi Jill Williamson, “Güvenilir, sağlam yenilenebilir sistemler mürettebatın bu hususta endişelenmesine gerek olmadığı ve misyonlarının gerçek emeline odaklanabilecekleri manasına geliyor.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
NASA, astronotların idrar ve terini içilebilir suya dönüştürüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!