NASA, Astronotlar İçin ChatGPT Gibisi Bir Asistan Hazırlıyor

featured

Uzayda yapay zeka hem beşerli hem de insansız vazifeler için büyük avantajlar sunuyor. NASA bu hedefle astronotların ChatGPT gibisi bir arayüz kullanarak hareketler yapmasına, deneyler gerçekleştirmesine ve daha pek çok şeye imkan tanıyacak bir sistem geliştiriyor.

IEEE’nin yeni jenerasyon uzay irtibatı bahisli bir toplantısında konuşan Dr. Larissa Suzuki “Uzay araçlarıyla karşılıklı etkileşim kurduğumuz ve onların da bize ikazlar hatta değişik bulgular hakkında geri dönüşte bulundukları bir noktaya ulaştık. Artık bilim kurgu diye bir şey yok, sahiden yaşıyoruz” dedi.

NASA bu sistemi Ay’ın yörüngesinde dönecek ve NASA’nın Artemis misyonuna dayanak sağlayacak bir uzay istasyonu olan Lunar Gateway’e yerleştirecek. Sistem, astronotların karmaşık kılavuzlara dalmadan deneyler yahut hareketler hakkında tavsiye almalarını sağlayan doğal bir lisan arayüzü kullanacak.

NASA, Lunar Gateway için küçük işletmelerin dayanağını talep eden özel bir sayfada, boş olduğu vakitlerde da çeşitli sistemleri yönetmek için yapay zeka ve makine tahsili teknolojilerine gereksinim duyacağını yazdı.

Suzuki, “Bir uzay aracı çalışamayacak bir durumda olduğunda ya da yazılımı bir formda bozulduğunda uzaya bir mühendis gönderemeyiz” diyerek sistemin bilgi iletimindeki aksaklıkları, verimsizlikleri ve öteki dijital kesintileri otomatik olarak düzelteceği bir senaryonun ana sınırlarını çizdi.

Sistemin astronotları çok derecede rahatlatacağını düşünüyoruz. Umarız kısa müddette faaliyete geçerek bilime ışık meblağ. Sizce bu sistem düzgün çalışabilir mi? Niyetlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
NASA, Astronotlar İçin ChatGPT Gibisi Bir Asistan Hazırlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!