MS ve Alzheimer için yeni tahlil: Molekül yamaları

featured
Bedenin denetim merkezi olan beynimiz, sirkülasyondaki patojenlere yahut toksinlere karşı güçlü bir güvenliğe gereksinim duyar. Kan-beyin bariyeri de (BBB) ​​bu hayati fonksiyonu yerine getirir, lakin bazen hakikat bir biçimde çalışmayabilir ve bu durumda birtakım nörolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Stanford’daki bilim insanları ise potansiyel olarak nörolojik hastalıkları önleyecek yahut düzeltmeye yardımcı olabilecek terapötik moleküller belirlediler. 

Molekül yamaları, nörolojik hastalıkları tedavi etme ve önlemede birinci adım olabilir

Beyni besleyen kan damarlarının içinde yarı geçirgen bir astar oluşturan BBB, nörolojik fonksiyonun çekirdeği olan besinler, iyonlar ve moleküller dışında kapıdaki çabucak hemen her şeyi geri çevirir. Ne yazık ki bu bariyer hasar görürse multipl skleroz, Alzheimer veya beyin kanseri üzere bir dizi nörolojik hastalığa yol açabilir. Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırma makalesinin kıdemli müellifi Calvin Kuo, husus ile ilgili “Sızdıran bir kan-beyin bariyeri, birçok beyin hastalığının ortak bir yoludur, bu nedenle bariyeri kapatabilmek tıpta uzun müddettir aranan bir maksat olmuştur.” açıklamalarına yer verdi.

Stanford’daki bilim insanları ise tam da bunu yapmalarına imkan sağlayacak molekülleri araştırdı. Hususun kilit noktası, BBB’nin korunmasına yardımcı olduğu bulunan WNT sinyali olarak bilinen bir bağlantı yolu olabileceği tarafında. Bu yol, kıvrık ismi verilen bir protein reseptörü tarafından başlatılır. 

Ekip, beyindeki kan damarlarının endotel hücrelerinde kıvrımlı bir reseptör olan FZD4’ü aktive eden bir molekül belirledi. Daha sonra, reseptöre bağlanan ve WNT sinyalini 100 kat daha verimli bir formda başlatan L6-F4-2 isimli bu molekülün bir versiyonunu geliştirdiler. Bunu test etmek için araştırmacılar, L6-F4-2 moleküllerini, fareler üzerinde test etti. Gerçekten de grup, tedavi edilen farelerdeki kan damarlarının eskisinden daha ağır ve daha az sızdıran hale geldiğini buldu. 

Başka bir testte araştırmacılar, moleküllerin BBB’ye ziyan verebilecek ve potansiyel olarak tehlikeli hususların beyne girmesine müsaade verebilecek felçler üzerindeki tesirini araştırdılar. L6-F4-2’nin farelere uygulanmasının inmenin şiddetini azalttığını, hayatta kalmalarını artırdığını ve kan damarlarında oluşan sızıntıların düzeltilmesine yardımcı olduğunu buldular. Epey umut vaadeden çalışma için araştırmacılar, bunun nörolojik hastalıkları tedavi etme ve önlemede birinci adım olabileceğini söylüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MS ve Alzheimer için yeni tahlil: Molekül yamaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!