MIT Bilim İnsanlarından Yeni Biyonik Bacak Atılımı

featured

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) araştırmacılar, beyne doğrudan bağlanabilen yeni bir biyonik bacak prototipini tanıttı. Bu protetik bacak, hastanın sinir sistemine cerrahi olarak entegre edilerek hasta, robotik bacağını hissedebilir ve kontrol edebilir hale geliyor. Bu inovasyon, beyin-kontrollü protezlerde devrim niteliğinde bir ilerleme sağlarken hastaların daha doğal ve etkili bir şekilde hareket etmelerine olanak sağlıyor.

Agonist-Antagonist Miyonöral Arayüz (AMI) adı verilen bu prosedür dünya genelinde sadece 60 kişiye uygulanmıştır. AMI prosedürü, ampute edilen uzvun kaslarını (bu durumda yeni biyonik bacak) yeniden bağlamayı içeren karmaşık bir cerrahi işlemdir. Bu bağlantılar, beyinden bacağa elektrik sinyalleri ileten merkezi sinir sisteminin hareket komutlarını iletimini sağlar. Protez bacağın hareketi ve konumu hakkındaki sinyaller sinir sistemine geri gönderilir ve beyne geri aktarılır, böylece hasta bacağını gerçek bir uzuv gibi algılar.

Biyonik bacak, henüz bir insan uzvuna entegre edilmiş bir robotik parça gibi görünse de, hastalara sağladığı kontrol ve özgürlük duygusu, bu teknolojinin bir mucize olarak nitelendirilmesine olanak tanır. Araştırmaya göre, AMI ameliyatı ve yeni protez uygulanan yedi hasta, geleneksel protez kullanan hastalardan daha hızlı yürüyebilmiştir. Hatta bazıları, sağlam uzuvları olan kişilerle aynı hızda yürüme becerisi göstermiştir.

  • AMI ameliyatı geçiren hastaların genel olarak daha az ağrı ve kas atrofisi yaşadığı gözlemlenmiştir.
  • Bu gelişme, biyonik protez teknolojisinin ilerlemesi açısından büyük bir adım olarak değerlendirilebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MIT Bilim İnsanlarından Yeni Biyonik Bacak Atılımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!