Minimum fiyatta kritik randevu

featured

Mithat Yurdakul / ANKARA – Asgari fiyata temmuz artırımı için Minimum Fiyat Tespit Komisyonu’nun ikinci buluşması bugün gerçekleştirilecek. Saat 10.00’da başlayacak toplantıya, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Türk-İş ve TİSK temsilcileri katılacak. Toplantıda, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın iktisat bilgileri ile Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) raporlarının masaya yatırılması öngörülüyor.

Toplantıda personel bölümünün de taleplerini açıklaması ve sayı söylem edilmesi bekleniyor. Toplantının akabinde, Türk-İş Lideri Ergün Atalay ve TİSK Lideri Özgür Burak Akkol’un da Bakan Işıkhan ile baş başa görüşebileceği öğrenildi. Bu temasta, pazarlıkların şekillenmesi bekleniyor.

‘Dolar’ tartışması

Asgari fiyata orta artırım için birinci toplantı, 13 Haziran Salı günü yapılmıştı. Emekçi tarafı, Kurban bayramından evvel bitmesini bekledikleri pazarlıklarda, minimum fiyatın ekonomik koşullara, kiralara, hayat pahalılığına nazaran güncellenmesini istemişti. Patron kısmı ise eski Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in gündeme getirdiği, taban fiyatın 500 dolar düzeyine yükseltilmesine karşı çıkmıştı. Son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Dolar yerinde durmuyor her gün farklılaşıyor. Biz TL konuşmak durumundayız” diyerek “dolar” tartışmalarına kapıyı kapattı.

Beklenti

Asgari fiyatta yüklü beklenti, yüzde 30-35 aralığında bir artırımla da 11 bin-12 bin TL bandında bir taban fiyat belirlenmesi. Halihazırda taban fiyat, brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Taban fiyatın patrona maliyeti ise 11 bin 759 lira 40 kuruş. Yeni minimum fiyatta orta artırımın, kısa bir süreç içinde belirlenmesi bekleniyor. Minimum ücreti işçi, patron ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 şahıstan oluşan Taban Fiyat Tespit Kurulu, çoğunluk kararıyla belirliyor. Emekçi kısmıyla minimum fiyatta mutabakat sağlanamaması halinde, geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere, patron ve hükümet tarafının imzasıyla da minimum fiyat belirlenebiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Minimum fiyatta kritik randevu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!