Microsoft, yapay zeka ile kuantum bilgisayarları birleştirdi: Yeni keşif çağı başladı

featured
Microsoft, kısa müddet evvel şirketin araştırmacılarının birkaç yıldır üzerinde çalıştığı topolojik kübitleri kullanarak kendi kuantum üstün bilgisayarını inşa etmeye yönelik yol haritasını açıkladı. Hala ulaşılması gereken pek çok orta kilometre taşı var, lakin Microsoft’un gelişmiş kuantum geliştirme lider yardımcısı Krysta Svore, şirketin bu kübitleri kullanarak saniyede “güvenilir” bir milyon kuantum süreci gerçekleştirebilecek kuantum harika bilgisayar inşa etmenin 10 yıldan daha az bir vakit alacağını söyledi.

Esasında firmanın amaçları hayli büyük ve büyüleyici. Bu, tüm dal gürültülü orta ölçekli kuantum (NISQ) bilişim çağının ötesine geçmeyi hedeflerken Microsoft’un ortaya koyduğu yeni bir ölçüm. Bahsedilen gürültüyü kuantum bilgisayarlardaki yanılgı oranı olarak kabul edebilirsiniz.

Kuantum bilgisayarlarda ihtilal geliyor

Svore, “Yol haritamızı ve kuantum üstün bilgisayara giden vakti on yıllar yerine yıllar olarak düşünüyoruz” dedi. Bununla birlikte 2022’de Microsoft, Majorana tabanlı kübitler yapabilme yeteneğini birinci defa vurguladığında büyük bir atılım yaptığını duyurmuştu. Majorana kübitleri çok kararlı olma avantajına sahip (özellikle klâsik tekniklere kıyasla) lakin oluşturulmaları da son derece karmaşık ve güç.

Microsoft bu teknoloji üzerine erken bir yatırım yaptı ve artık, bu kilometre taşını birinci kere duyurduktan bir yıl sonra, takım kuantum harika bilgisayara giden yolda bu birinci kilometre taşına sahiden ulaştığını ortaya koyan yeni bir hakemli makale yayınladı. Bu noktaya ulaşmak için Microsoft, bir yıl evvel bu çalışmayı birinci duyurduğu vakitten çok daha fazla aygıt ve datadan elde edilen sonuçları gösterdi.

Yeni bir süreç başlıyor

Gürültülü orta ölçekli kuantum makineleri halihazırda aslında bulunuyor. Fizikî kübitler etrafında inşa edilen bu sistemler nilim ya da ticari sanayi için pratik ve avantajlı olacak kadar sağlam değiller. Yalnızca fizikî kübitlerle çalışabilmemiz değil, bu fizikî kübitleri alıp kusur düzeltici bir koda koymamız ve bunları mantıksal bir kübit olarak hizmet edecek bir ünite olarak kullanmamız gerekiyor. Svore, bu noktaya ulaşmak için saniyede bir milyon sağlam kuantum işlemi gerçekleştirebilen ve trilyon süreçte bir yanılgı oranına sahip bir kuantum bilgisayarı gerektiğini savunuyor.

Şimdi bir sonraki adım donanım muhafazalı kübitler inşa etmek ve Microsoft, bunları inşa etme çalışmalarında büyük adımlar atıldığını söyledi. Bu kübitler küçük (bir kenarı 10 mikrondan az) ve bir kübit sürecini bir mikrosaniyeden daha kısa müddette gerçekleştirecek kadar süratli olacak. Microsoft’un araştırma takımı bu kubitleri en azından 2000’lerin başından beri tartışılan (çoğunlukla bir teori olarak) bir kavram olan örgü ismi verilen bir süreçle çalıştırmak için çalışmayı planlıyor. Bundan sonra, daha küçük bir multiqubit sistemi inşa edilecek ve tam bir kuantum sistemi gösterilecek.

Azure Quantum Elements ile yeni bir bilimsel keşif çağı

Microsoft yol haritasını paylaşmanın yanı sıra, yüksek performanslı bilgi süreç, yapay zeka ve kuantumu birleştirerek bilimsel keşifleri hızlandırmaya yönelik platformu Azure Quantum Elements’i duyurdu. Buna ek olarak firma, bilim insanlarının (ve öğrencilerin) kuantumla ilgili hesaplamalar ve simülasyonlar oluşturmasına yardımcı olabilecek özel olarak eğitilmiş bir yapay zeka modeli olan Copilot for Azure Quantum’u da duyurdu.

Microsoft CEO’su Satya Nadella belkide tüm bu paragrafları şu açıklamalarla özetledi: “Bugün, Azure Quantum Elements ile yapay zeka ve kuantumu bir ortaya getirerek yeni bir bilimsel keşif çağını başlatıyoruz. Maksadımız, önümüzdeki 250 yıllık kimya ve materyal bilimi ilerlemesini önümüzdeki 25 yıla sıkıştırmak.” Yapay zeka yalnızca bizim yerimize otomobil sürmek yahut sinema bileti almayacak; bilimsel araştırmalarda doping tesiri oluşturacak. Microsoft, bunu kuantum dünyası ile birleştirerek rakiplerine karşı değerli bir avantaj elde etmiş üzere görünüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Microsoft, yapay zeka ile kuantum bilgisayarları birleştirdi: Yeni keşif çağı başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!