Microsoft, Sony yüzünden Bethesda’yı satın almak zorunda kaldı

featured
Microsoft’un Xbox patronu Phil Spencer, Bethesda‘nın ana şirketi ZeniMax’in satın alınmasının gerisindeki temel nedenlerden birini açıkladı. Görünüşe nazaran bu satın alımın ardında Sony bulunuyor. Aktarılanlara nazaran Microsoft, Sony’nin oyunları Xbox’tan uzak tutmak için Bethesda’yla görüştüğünü belirtiyor.

Microsoft, Starfield için Bethesda’yı aldı

Spencer’a nazaran Sony, Bethesda ile görüşerek Starfield’ı PlayStation’a özel bir oyun yapmayı teklif etmiş. Bu açıklamalar ise Microsoft’un Activision satın alımının görüşüldüğü FTC duruşmasında lisana getirildi. Spencer, Sony’nin rakiplerine “platformumuzu atlamaları” için tertipli olarak ödeme yaptığını ve Microsoft’un rekabet edebilmek için Bethesda’ya sahip olması gerektiğini açıkladı.

Spencer, “ZeniMax’i satın aldığımızda bunun itici güçlerinden biri, Sony’nin Deathloop ve Ghostwire için bir muahede yapmış olması ve Bethesda’ya bu oyunları Xbox’a çıkartmaması için ödeme yapmasıydı” dedi. Spencer konuşmasının devamında Starfield’ın da Xbox’a gelmeyebileceğini duyduğumuzda Starfield ile ilgili tartışmalar başladı, üçüncü sırada yer alan bir konsol olarak içerik sahipliğimizde daha da geride kalamayız, bu yüzden işimizi sürdürebilmek için içeriği garanti altına almak zorunda kaldık.” ifadelerini kullandı.

Microsoft, Elder Scrolls ve Fallout stüdyosu Bethesda Softworks’ün ana şirketi olan ZeniMax Media’yı satın almak için 7,5 milyar dolar harcamıştı. Mutabakat kapsamında Microsoft, Xbox ve PC’ye özel oyunların kelamını verdi ve şu ana kadar yalnızca Redfall’u çıkardı, Starfield ise 6 Eylül’de piyasaya çıkacak. Bethesda’nın yakında çıkacak Indiana Jones oyunu da Xbox ve PC’ye özel olacak.

Xbox, Sony’nin düşmanca tutumlarına işaret ediyor

Spencer’ın duruşmadaki tabirlerinin büyük bir kısmı Sony’yi agresif ve düşmanca bir rakip olarak resmetmek üzerineydi. Spencer, “PlayStation’a her oyun çıkardığımızda Sony, kendi platformunda elde ettiğimiz gelirin yüzde 30’unu ele geçiriyor ve bu parayı Xbox’ın pazardaki varlığını azaltmaya yönelik şeyler yapmak için kullanıyor. Rekabet etmeye çalışıyoruz fakat dediğim üzere, son 20 yılda bunu tesirli bir biçimde yapmayı başaramadık.” dedi. Spencer, Bethesda’yı satın almanın ve Activision Blizzard’ı bünyesine katmaya çalışmanın Sony ile rekabet etmenin bir yolu olduğunu savunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Microsoft, Sony yüzünden Bethesda’yı satın almak zorunda kaldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!