Microsoft, siber akına uğradığını duyurdu: Taarruzun gerisinde kim var?

featured
Bu ayın başlarında Anonymous Sudan olarak bilinen bir küme Outlook, OneDrive ve öteki birtakım Microsoft çevrimiçi hizmetlerine erişimi kesintiye uğratan DDoS saldırısını üstlendi. Microsoft, husus hakkında başlangıçta pek bilgi vermese de firma, bir müddet evvel yayınladığı blog yazısında saldırıyı kabul etti ve gelecekte bu tıp ataklara karşı korunmak için birtakım teknik detaylar sundu.

Microsoft, hücuma uğradığını kabul etti

Saldırıyı üstlenen Anonymous Sudan kümesinin geçmişi pek net değil, kümenin Ocak ayından bu yana etkin olduğu belirtiliyor. Belirtilenlere nazaran yapılan hücum yaklaşık bir buçuk saat kadar sürdü. 2021 yılında Microsoft, saniyede 2,4 terabite (Tbps) ulaşan trafiğiyle 10 dakikadan fazla süren, o vakte kadar kaydedilmiş en büyük DDoS taarruzlarından birinin amacı olmuştu. 2022’de bir taarruz 3,47Tbps’ye ulaştı. Haziran akınında trafik patlamalarının ne kadar büyük olduğu aşikâr değil. Fakat hizmet kesintisinin yaşandığı günde 18.000’den fazla kullanıcı Outlook’unçöktüğünü Twitter’dan bildirmişti.

Microsoft’un blog yazısında belirttiğine nazaran DDoS saldırısı OSI katman 7′yi, yani uygulamaların ağ hizmetlerine eriştiği ağ katmanını gaye aldı. Bu katman e-posta üzere uygulamaların dataları çektiği yer konumunda. Öte yandan Microsoft, “Müşteri datalarına erişildiğine ya da dataların ele geçirildiğine dair hiçbir ispat görmedik” dedi.

Bleeping Computer’a nazaran Anonymous Sudan, 2023 yılının başında siber hücumlar düzenlemeye başladı. O devirde kümenin Sudan siyasetine karışan ve Müslüman aykırısı siyasetleri destekleyen ülkeleri maksat aldığı argüman ediliyordu. Lakin kimi siber güvenlik araştırmacıları, kümenin aslında Rusya’ya bağlı Killnet grubunun bir uzantısı olduğuna ve Sudan’a yapılan atfın bir kamuflajdan ibaret olduğuna inanıyor.

Bu kontağın mümkünlüğü Cuma günü Anonymous Sudan’ın Killnet ve bir öbür Rusya yanlısı çete olan Revil ile bir “Darknet Parlamentosu” kurduğunu açıklamasıyla daha da barizleşti. Örgüt birinci iş olarak, memleketler arası bankalar ortası sistemi SWIFT’i gaye almakla tehdit etti. ABD ve AB, Ukrayna işgali sonrasında Rusya’yı bu sistemden çıkarmıştı.

Donanimhaber

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Microsoft, siber akına uğradığını duyurdu: Taarruzun gerisinde kim var?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!