Microsoft Orca, yapay zeka alanında bir ihtilal yaratabilir

featured
Microsoft, OpenAI ile ortaklaşa olarak, eser ve hizmetlerinde yapay zeka yeteneklerini istikrarlı bir halde kullanıyor. Görünüşe nazaran yazılım devi daha küçük senaryolar için de bir model oluşturuyor. Microsoft Research, büyük lisan modellerini taklit ederek öğrenen Orca adlı yeni bir yapay zeka modelini tanıttı. Araştırma raporuna nazaran Orca, GPT-4 üzere büyük temel modellerinin akıl yürütme süreçlerini taklit ederek daha küçük modellerin sınırlamalarının üstesinden gelmek için tasarlandı.

Microsoft Orca büsbütün büyüleyici

Orca üzere lisan modelleri belli misyonlar için optimize edilebiliyor ve GPT-4 üzere büyük lisan modelleri kullanılarak eğitilebiliyor. Daha küçük boyutu nedeniyle Orca, çalıştırmak ve işletmek için daha az bilgi süreç kaynağı gerektiriyor. Araştırmacılar modellerini kendi ihtiyaçlarına nazaran optimize edebilir ve büyük bir data merkezine bağlı kalmadan bağımsız olarak çalıştırabilirler.

Araştırma makalesine nazaran, 13 milyar parametreyle çalışan bir yapay zeka modeli olan Orca, GPT-4 gibi büyük lisan modellerini taklit edip onlardan öğrenebiliyor. Orca, bir trilyondan fazla parametreye sahip olduğu söylenen GPT-4’ün yardımıyla açıklamaları, adım adım fikir süreçlerini ve başka karmaşık talimatları öğrenebiliyor.

Küçük lisan mdoelleri üzere modeller sözel şekli taklit etmede başarılı olsalar da, olgusal doğruluk ve karmaşık düşünme konusunda sıklıkla yetersiz kalıyorlardı. Lakin Orca, daha büyük modellerin akıl yürütme sürecini taklit etmeyi öğrenen 13 milyar parametreli bir model geliştirerek bu açığı kapatıyor. Orca, çok sayıda kıyaslama ve testte öteki açık kaynaklı modelleri büyük bir farkla geride bıraktı ve düşünme yeteneği testinde GPT 4 ile eşleşti.

Orca, daha küçük bir model olmasına karşın Big-Bench Hard (BBH) üzere karmaşık muhakeme ölçütlerinde ChatGPT ile birebir düzeyde bulunuyor. Ayrıyeten, GPT-4’ün gerisinde kalmasına karşın SAT, LSAT, GRE ve GMAT üzere akademik imtihanlarda rekabetçi bir performans sergiliyor. Orca üzere yapay zeka modelleri daha az boyutla daha büyük işler yaptıkça bu tip araçlar daha özel kullanımlara gerçek kayacaktır. Temelinde Orca, kullandığımız telefonlarda lokal olarak çalışan yapay zekalar için atılmış değerli bir adım.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Microsoft Orca, yapay zeka alanında bir ihtilal yaratabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!