Metaverse cihanında emlak paha kaybediyor

featured

Blokzincir ve metaverse alanında bilimsel çalışmalar yürüten Dr. Ayça Maden, sanal yerlerin düşen fiyatlarıyla ilgili konuştu.

Maden, “Metaverse epeyce büyük belirsizliklere sahip. Bu belirsizlikler yatırımcıların temkinli davranmasına ve bedellerin düşmesine yol açıyor. Teknoloji ilerledikçe ve metaverse evrenlerindeki kullanıcı sayısı arttıkça, sanal emlakın pahaları tekrar yükselebilir” tabirlerini kullandı.

Gerçek dünya ile paralel bir sanal dünya sunan metaverse, büyük ilgi görmeye devam ediyor. Metaverse cihanında satışa sunulan sanal yerlerin kıymetleri ise günden güne azalıyor.

Sanal emlakın bedellerinin süratle düşmesinin birden çok faktöre bağlı olabileceğini belirten Dr. Ayça Maden, mevzuyla ilgili açıklamada bulundu.

“Spekülatif balonların oluşması, artan rekabet, belirsizlikler ve teknolojik zorluklar, bu düşüşte rol oynayan etkenler ortasında olabilir” diyen Maden, “Başlangıçta metaverse kainatına yatırım yapan birçok kişi, süratli bir formda büyük karlar elde etmeye odaklandı. Spekülatif bir davranış sergileyerek sanal yerleri satın aldılar, umutlarını büyüttüler ve kıymetlerin süratle artacağını düşündüler.

Ancak, bu süratli paha artışı, spekülatif balonların oluşmasına ve fiyatların yapay bir formda şişmesine yol açtı. Artan ilgi ve iştirakle birçok yeni sanal arsa projeleri de ortaya çıktı. Bu bahiste daha fazla rekabet ve seçenek olması, pazardaki arzı artırdı. Bu durum da talep ve arz istikrarını bozarak kıymetlerin düşmesine yol açtı” halinde konuştu.

“BELİRSİZLİKLER KIYMETLERİN DÜŞMESİNE YOL AÇIYOR”

Bazı projelerin beklentileri karşılamadığını belirten Beykent Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ayça Maden, “Kullanıcı tecrübesi problemleri ve teknik zorluklar üzere nedenlerle bedeller düştü. Metaverse evrenindeki sürdürülebilirlik konusundaki belirsizlikler, pahaların düşmesinde tesirli oldu.

Son vakitlerde, metaverse dünyasının geleceğinin ne olacağı konusunda birçok tartışma ve spekülasyon yapılıyor. Örneğin, teknolojideki gelişmelerin kâfi olup olmayacağı, beşerler tarafından geniş bir ölçekte kabul görüp görmeyeceği, sanal ortamlarla ilgili yeni yasal düzenlemelerin neler olacağı, sanal ortamlardaki etik ve ahlaki sorunların nasıl çözüleceği, güvenlik ve saklılık riskleri üzere mevzularda metaverse epey büyük belirsizliklere sahip. Bu belirsizlikler yatırımcıların temkinli davranmasına ve pahaların düşmesine yol açıyor” dedi.

“Spor tertiplerinin yahut sanatkarların metaverse projelerine yatırım yapması sanal yerlerin bedelini artırabilir”

“Metaverse, altyapı olarak ekseriyetle farklı teknolojilerin bir kombinasyonunu kullanır” diyen Maden, “Bunlar ortasında blokzinciri, sanal gerçeklik, yapay zekâ, bulut bilişim üzere teknolojiler var. Metaverse kozmosunun teknolojik altyapısı ve kullanıcı tecrübesi geliştirildikçe, insanların sanal dünyalara olan inancı artabilir.

Daha güzel grafikler tasarlandıkça ve daha süratli bilgi transferi yapıldıkça insanların metaverse kozmosuna olan ilgisi canlı tutulabilir ve bu da sanal emlakın pahalarını artırabilir. Buna ek olarak, büyük markaların ve şirketlerin metaverse dünyasına olan ilgisi arttıkça, popülerlik ve kıymetlerin tekrar yükselmesi mümkün. Örneğin, tanınan oyun şirketlerinin, spor tertiplerinin yahut sanatkarların metaverse projelerine yatırım yapması, sanal dünyaların daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayabilir ve münasebetiyle sanal yerlerin pahası artabilir.

Metaverse kozmosunun daha sürdürülebilir ve yararlı işletim modellerine sahip olması, kıymetlerin artmasında kıymetli bir rol oynayabilir. Örneğin, kullanıcıların sanal yerler üzerinden gelir elde etmelerine yahut metaverse projelerine yatırım yapmalarına imkan sağlayan modeller geliştirilirse, beşerler bu sanal dünyalara çekilebilir ve bedellerin artması sağlanabilir” sözlerini kullandı.

“ARSALARI KULLANARAK YENİ GELİR ELDE ETME YOLLARI ARANABİLİR”

Teknoloji ilerledikçe ve metaverse evrenlerindeki kullanıcı sayısının arttıkça, sanal emlakın kıymetlerinin tekrar yükseleceğini söyleyen Maden, “Bir öteki yaklaşım ise, sanal arsa sahiplerinin uygun vakitte satış yaparak, mevcut pahalarını müdafaaları yahut ziyanlarını minimize etmeleri olabilir. Bu görüşe nazaran, metaverse evrenlerindeki bedel düşüşü daima bir trend haline gelebilir ve birçok arsa sahibi, yatırımını geri almak için uygun bir satış penceresi arayabilir.

Bir öbür alternatif olarak, sanal arsa sahiplerinin bedel kaybından etkilenmemek için farklı stratejiler geliştirmesi olabilir. Bu stratejiler ortasında, yerleri kullanarak yeni gelir elde etme yolları aramak, sanal dünyada ticaret yapmak yahut öteki kullanıcılara hizmet sunmak üzere seçenekler olabilir. Bu formda, arsa sahipleri gelir potansiyelini artırabilir ve bedel kaybının tesirlerini en aza indirebilir” biçiminde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Metaverse cihanında emlak paha kaybediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!