Mekanik Klavye Oyuncular İçin Neden Avantajlı?

featured

Rekabetçi bilgisayar oyunculuğunda klavye + fare denetimleri artık bir meta haline gelmiş durumda. Çabucak her rekabetçi oyunda klavye ve fare kullanılıyor. Oyuncuların bu oyunlarda potansiyellerini azamiye çıkarabilmek için kendileri için en rahat ve en avantajlı klavye ve fareyi seçmeleri gerekiyor. Klavye tarafında çoğunluğun tercihi ise mekanik klavyeler. Valorant ve CS:GO üzere oyunların profesyonel oyuncularının neredeyse tamamı mekanik klavye kullanıyor.

Bu soruyu daha güzel cevaplandırabilmek için öncelikle klavye çeşitlerine yakından bakmak gerekiyor. Günümüzde en çok kullanılan cins membran ve mekanik klavye.

Membran Klavye

Membran Klavye, ismini tuş başlıklarının altındaki membran (zar) yapıdan alır. Bu yapı; üstteki membran, alttaki membran ve ortadaki iletken katman olmak üzere üç katmanlı bir yapıdır ve alt-üst membranların birbiriyle irtibatı sonucu tuş aktivasyonu oluşması prensibiyle çalışır.


Daha ayrıntılı anlatmak gerekirse; tuş başlığını aşağı tarafta ittiğinizde tuş başlıklarının geri bildirim hissiyatını sağlayan kauçuk yapıyı ve hasebiyle üstteki membranı da aşağıya itmiş, bu biçimde iki membranı iletken katman aracılığıyla buluşturmuş oluyorsunuz. Alt membranda her tuş için başka farklı tasarlanmış bir iletken ızgara sistemi kelam konusu. İletken katman ile buluşan bu ızgara sistemi bastığınız tuş için devreyi tamamlıyor ve bilgisayara tuşa bastığınızın girdisini yapmış oluyor. Bu durum, tuşa basılı tuttuğunuz sürece devam ediyor.

Membran Klavyeler Neden Dezavantajlı?

  • Dokunsal Hissiyat: Tuşların dokunsal hissiyatını bir kauçuk katman sağladığından ötürü tuşların dokunsal tepkiselliğinde kauçuğun fizikî esnekliğinin hudutlarına takılıyoruz. Süratle iki sefer basılan tuşlar bazen tek basım üzere algılanabiliyor; daha berbatı, tuş içeride basık kalabiliyor. Bu durum tuşların tepkiselliğini de birebir etkiliyor.
  • Kısa ömür: Uygun bakılan membran klavyeler her ne kadar uzun yıllar boyunca kullanıcıya eşlik edebilse de, bu klavyelerin bir kronik problemi klavyesinin nizamlı bakımını yapmayan kullanıcılar için ömrünü oldukça kısaltıyor. Az evvel bahsettiğimiz membran katmanlarda oluşan rastgele bir hasar, klavyenin tamamını kullanılmaz hale getirebiliyor. Tüm tuşların aktivasyonu için ortak bir devre kullanıldığından ötürü bu devrede oluşan rastgele bir ziyan klavyedeki bütün tuşları reaksiyonsuz hale getiriyor.
  • Rollover Problemleri: Membran klavyeler tıpkı anda birkaç tuşa basma durumlarında basılan tüm tuşların aktivasyonunu sağlayamayabiliyor.

Daha yeterlisi: Mekanik Klavye

19. yüzyıla dayanan geçmişleriyle birlikte mekanik klavyeler, Razer’ın 2010 yılında çıkardığı BlackWidow oyuncu klavyesi itibariyle piyasadaki popülerliğini süratle yükseltmeye başladı. Hem gündelik oyuncuların hem de profesyonel e-spor oyuncularının kullandığı mekanik klavyeler, artık günümüz normali haline gelmeye çok yakın.

Razer BlackWidow V3 incelemesi için buraya tıklayın.

Mekanik klavyelerin en büyük avantajı: Tepkisellik

Tuş başlıklarının altında kauçuk bir katman bulunduran membran klavyelerin tersine mekanik klavyeler, her bir tuş için farklı olarak adanmış mekanik anahtarlar içeriyor. Bu anahtarlar, tuşlara kâfi tepkiselliği sağlayabilecek hassasiyette yaylar tarafından destekleniyor ve membran klavyedeki kauçuğun bilakis tuşa rahatlıkla arka arda basabiliyorsunuz.

Rollover sıkıntıları da mekanik klavyelerde çoğunlukla görülmüyor. Parmaklarınız elverdiğince istediğiniz kadar tuşu aktive edebiliyorsunuz.

Mekanik Anahtarlar

Her tuş için başka ayrı mekanik anahtarların mevcut olduğunu söylemiştik. Bunun da kendi içerisinde çeşitli avantajları var:

  • Üç çeşit mekanik anahtar mevcut; lineer, dokunsal, ve klik sesli anahtarlar. Bunlar anahtarın basım boyunca vereceği geribildirime nazaran isimlendirilmiş. Örneğin lineer anahtarda baştan sona tıpkı hissiyat alınırken dokunsal ve klik sesli anahtarlar aktivasyonun başlangıcında daha ağır iken tuşa basmaya devam ettikçe hafifleşiyorlar. Bu hissiyat anahtarın ortasındaki renkli kesimin formuna nazaran belirleniyor. Farklı anahtarlarla piyasaya çıkarılan farklı mekanik klavyeler bulmak mümkün, bu açıdan bakıldığında kullanıcının daha çok seçeneği oluyor.

    En bilinen lineer, dokunsal ve klik sesli anahtarlar (Cherry)

Uzun Ömürlülük

Her tuş için anahtar adanmış olması arıza durumlarında aygıtı daha kolay tamir edilir hale getiriyor. Arızalı anahtarı söküp yenisini takarak yolunuza devam edebiliyorsunuz. Ana akım klavyelerde bu iş lehimle uğraşmayı gerektirdiği için bir ölçü teknik bilgi gerektirse de, kimi butik markalar klavyenin devre kartını “hotswappable” yani değiştirilebilir olarak tasarlamış. Kasayı açmaya gerek kalmadan basitçe anahtarı çekip yerine yenisini takabiliyorsunuz.

Mekanik anahtarlar membran klavyelerdeki kauçuk sistemine kıyasla hayli uzun ömürlü. Örneğin Cherry markasının ürettiği anahtarlar birçok vakit 50 milyon tık ömrüne sahip. Bu doğal ki alacağınız mekanik klavyenin ömrünün kesin olarak uzun olacağı manasına gelmiyor. Ucuza imal edilmiş mekanik anahtar kullanan modeller uzun vadede aktivasyon sorunlarına yol açabiliyor. Bu açıdan mekanik klavyeyi sırf kâfi bütçeyi ayırabilecek kullanıcılara öneriyoruz. Giriş düzeyi mekanik klavyeler kullanım rahatlığı açısından maalesef membran klavyelerin bile gerisinde kalıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mekanik Klavye Oyuncular İçin Neden Avantajlı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!