Mars’ın bugüne dek çekilmiş en büyüleyici imajları

featured

NASA’nın Mars keşif aracı MAVEN, Dünya’nın komşu gezegenini büyüleyici detaylarla görüntüleyerek Mars’ın Güneş etrafındaki yörüngesinde değişen mevsimleri gözler önüne serdi.

MAVEN, gezegeni ultraviyole ışıkta (görünür ışıktan daha kısa dalga uzunluklarına sahip) görüntülemekle misyonlu. Uzay aracı, Görüntüleme Ultraviyole Spektrografı (IUVS) aracını kullanarak 2022 ve 2023 yıllarında, gezegen eliptik yörüngesinin zıt uçlarına yakınken, Mars’ın global imgelerini çekti. NASA da, Mars’ın güney ve kuzey yarım kürelerini yeni ve harika tonlarda gösteren iki yeni manzara yayınladı.

İlk manzara Temmuz 2022’de Mars’ın güney yarımküresinin yaz mevsiminde çekildi. Mars’ın Güneş etrafındaki dönüşü Dünya’ya kıyasla kabaca iki kat daha uzun sürüyor, münasebetiyle kızıl gezegendeki mevsimler Dünya’dakinin yaklaşık iki katı kadar.

Mars’ın bu imajında, gezegenin en derin kraterlerinden biri (Argyre Havzası olarak bilinir) sol altta soluk pembe bir tonda görünen atmosferik bir pusla kaplı olarak görünüyor. Manzaranın sol üst kısmında Valles Marineris‘in derin kanyonları yer alırken, yaz sıcaklığından ötürü küçülen güney kutup buz örtüsü manzaranın alt kısmında beyaz renkte görülebiliyor.

MAVEN’in ultraviyole kamerası, görünür spektrumun dışında kalan 110 ila 340 nanometre ortasındaki dalga uzunluklarını ölçüyor. İmgeleri görmemize yardımcı olmak için NASA bunları kırmızı, yeşil ve mavi olarak temsil edilen üç ultraviyole dalga uzunluğu aralığının parlaklık düzeyleri ile oluşturuyor. Bu renk şeması içinde atmosferik ozon mor, bulutlar ve puslar beyaz yahut mavi, yüzey ise deri rengi yahut yeşil görünebilir.

Mars’ın ikinci manzarası Ocak 2023’te, gezegen Güneş yörüngesindeki en uzak noktasındayken çekildi. MAVEN, Mars’ın kuzey yarım küresinin büyüleyici bir imajını sunuyor. Gezegenin sert kış mevsimi, gezegenin üst kısmında ozon birikimine neden olmuş. Bu yüzden manzarada canlı bir eflatun olarak gözüküyor. Ozon, kuzey ilkbaharında gezegenin atmosferindeki su buharı ile yansımaya girerek yok oluyor ve kış aylarında daha düşük rakımlarla hudutlu kalıyor.

NASA’nın MAVEN uzay aracı, Mars’ın milyonlarca yıl evvel atmosferini nasıl kaybettiğini anlamak emeliyle gezegenin üst atmosferini, iyonosfer katmanını ve Güneş ile olan etkileşimlerini incelemek üzere 2013 yılında fırlatıldı. Mars’ı ultraviyole ışıkta görmek, bu dalga uzunluklarında kendine has kırmızı tonunu kaybetse bile gezegene yeni bir görünüm kazandırıyor.

Güneş sistemindeki gezegenler kelam konusu olduğunda, her vakit Jüpiter’in en fotojenik gezegen olduğunu söyleyebiliriz, fakat Mars bu yeni imgelerle muhakkak fark yaratıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mars’ın bugüne dek çekilmiş en büyüleyici imajları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!