Lityum-iyon bataryaların mucidi John Goodenough hayatını kaybetti

featured
Günümüz teknoloji dünyasının en başarılı mucitlerinden ve bilim insanlarından sayılan Dr. John Goodenough, 100 yaşında hayata gözlerini yumdu. Vefatı University of Texas tarafından açıklanan Nobel ödüllü kimyacı, günümüz aygıtlarına güç veren lityum iyon bataryaların mucidi olarak biliniyor.

Goodenough, 2019 yılında Nobel Kimya mükafatını almıştı

Popüler bilim dünyasında pek bilinmese de Dr. John Goodenough, günümüz telefonlarına, bilgisayarlarına, taşınabilir konsollarına ve otomobillere güç veren lityum iyon bataryaların geliştirilmesinde değerli bir rol oynamıştı. Uzun yıllar bilime yaptığı katkılar sonucu Goodenough, 2011 yılında US National Medal of Science, 2019 yılında ise Nobel kimya mükafatını kazanmıştı.

Lityum bazlı bataryalar uzun yıllar araştırmacıların dikkatini çekse de Goodenough’ın 1980 yılında Oxford Üniversitesinde yaptığı araştırma, teknolojinin kıymetli bir adım atmasını sağlamıştı. Goodenough, araştırmaları sonucu lityum ve kobalt oksit kullanarak yeni bir katot üretti, bu katot daha yüksek bir voltaj üretirken güvenliği de büyük ölçüde arttırdı. Bu sayede lityum tabanlı piller, periyodun otomobillerinde kullanılan kurşun asitli ve nikel-kadmiyum tabanlı pillerden daha yüksek kapasiteye sahip olmayı başardı. Dr. Akira Yoshino ise bu teknolojide kullanılan saf lityumu daha inançlı lityum iyonlarla değiştirerek lityum-iyon bataryaların doğmasını sağladı.

Ayrıyeten Goodenough, 1950’li ve 1960’lı yıllarda MIT’de yaptığı araştırmalar ile günümüzde RAM olarak bilinen belleklerin geliştirilmesine katkı sağladı. 90’lı yaşlarına kadar araştırmalarına devam eden John, hiç elbet günümüz bilgisayar biliminin en değerli isimlerinden biriydi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Lityum-iyon bataryaların mucidi John Goodenough hayatını kaybetti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!