Kral kelebekleri göçlerinde güneş gücü kullanıyor

featured

ABD’li bilim insanlarının çalışmasında, kral kelebeklerinin her sonbaharda Kanada’nın güneyinden Meksika’ya yaklaşık 5 bin kilometrelik göç seyahati yaptığı belirtildi.

Kral kelebeklerinin kanat uzunluğunun 7-10 santimetre olduğuna dikkati çekilen çalışmada, kanatlardaki renk dağılımının uzun seyahate tesirleri iki evrede incelendi.

Çalışmanın birinci basamağında, yazın üreme devrinde, sonbaharda göç sırasında ve kışı geçirdikleri Meksika’da toplam 400 yırtıcı kral kelebeği toplandı.

KANATLARDAKİ RENK DAĞILIMI GÖZLEMLENDİ

Dişi ve erkek kelebeklerin hayatlarının farklı evrelerinde kanatlarındaki turuncu, siyah ve beyaz renk dağılımının değişimi gözlemlendi.

Araştırmacılar muvaffakiyetle göçü tamamlayan kral kelebeklerinin kanatlarındaki beyaz oranının, başarısız türdeşlerine kıyasla yüzde üç daha fazla olduğunu buldu.

İkinci kademede ise kral kelebekleri, yakın akrabası olan Danaid sınıfından Amerika’ya has 6 göç etmeyen cins ile karşılaştırıldı.

Göç etmeyen akrabalarına nazaran, kral kelebeklerinin kanatlarındaki beyaz beneklerin daha büyük olduğu tespit edildi.

GÜNEŞ GÜCÜNÜ KULLANIYORLAR

Araştırma muharrirlerinden Andrew Davis, “Kanatları uçuş sırasında açık duran kral kelebekleri, göç yolunda çok güneş ışığına maruz kalıyor. Yolu binlerce yıldır katettikten sonra güneş gücünü kullanarak aerodinamik verimliliklerini artıracak bir adaptasyon geliştirmişler.” tabirlerini kullandı.

Güneş ışınlarının radyasyon düzeyi arttıkça beyaz beneklerin sağladığı avantajın azalacağını kaydeden Davis, iklim değişikliği karşısında kral kelebeklerinin yeni adaptasyonlar geliştirerek hayatta kalabileceğini belirtti.

Davis, kral kelebeklerinin günde ortalama 10 saat uçarak 60 günde göç seyahatini tamamladıklarını lisana getirdi.

Araştırmanın sonuçları “Plos One” mecmuasında yayımlandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kral kelebekleri göçlerinde güneş gücü kullanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Teknolojikolik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!